Premier Beata Szydło poinformowała w Gostyniu, że poleciła ministrowi środowiska stworzenie programu, w ramach którego samorządy mogłyby uzyskać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na odbudowę zniszczonych przez nawałnice parków.

Gostyń w województwie wielkopolskim to jedno z mocniej doświadczonych ostatnimi nawałnicami miast w kraju. Przebywająca tam w środę premier Beata Szydło wzięła udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego poświęconego sytuacji po anomaliach pogodowych, które ponad tydzień temu wyrządziły miliardowe straty w różnych częściach kraju.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu premier przypomniała, że podpisała rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku nawałnic, a w także podpisze rozszerzenie tego rozporządzenia. Poinformowała również, że po rozmowie z wojewodą wielkopolskim uznała, że należy pomoc samorządom w odbudowie parków.

– Te zniszczenia są tak duże, że poleciłam ministrowi ochrony środowiska, żeby stworzyć program, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę tych zniszczonych parków – powiedziała Beata Szydło. Dodała, że poleci również minister edukacji narodowej, aby w podstawie programowej ujęte zostały zasady zachowania i przygotowania do sytuacji kryzysowych.

– Bardzo często jest tak, że służby powiadamiają o tym, że jest zagrożenie, a to zagrożenie często po prostu jest lekceważone, więc uważam, że powinny być również w ramach nauki w szkołach takie lekcje przygotowania do takich sytuacji zagrożeń prowadzone – dodała szefowa rządu.

Czytaj więcej

Skomentuj