Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Rzeszów inwestuje w park dendrologiczny

Rzeszów inwestuje w park dendrologiczny
pap/jw
16.05.2025, o godz. 10:01
czas czytania: około 2 minut
0

Na rzeszowskim osiedlu Zalesie powstanie park dendrologiczny, ale najpierw teren zbadają naukowcy. W czwartek miasto podpisało umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b kontrole [09.06-16.06.25]

Działki, na których planowany jest park dendrologiczny, to obszar nieużytkowany. Są tam naturalne łąki, rosną drzewa i krzewy. Teren jest ciekawy z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych.

Na początek inwentaryzacja

Dlatego najpierw naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego wykonają tam badania, które obejmą m.in. inwentaryzację roślin i mszaków, zbiorowisk roślinnych. – Wykonana zostanie także analiza składu gatunkowego owadów, inwentaryzacja ornitologiczna, powstaną analizy przestrzenne – poinformował w czwartek Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.


 

Na przygotowanie analiz naukowcy będą mieli czas do końca października. Za ich pracę miasto zapłaci 115 tys. zł.

Następnie powstanie projekt parku, w którym będą punkty obserwacyjne fauny i flory, ogrody tematyczne, m.in. zapachowe, roślin miododajnych, przyprawowych czy leczniczych. Powstaną ścieżki spacerowe, oświetlenie, a dla najmłodszych plac zabaw.


 

Według planu na początku park zajmie powierzchnię 4 ha. – Zakładam, że to pierwszy etap tworzenia tego pięknego zielonego miejsca, ponieważ w sąsiedztwie są inne niezagospodarowane działki, które w przyszłości będzie można dokupić, żeby ten park powiększyć – powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Funkcja edukacyjna i rekreacyjna

Władze miasta podkreślają, że zależy im na stworzeniu przestrzeni, która nie tylko będzie atrakcyjna dla mieszkańców, ale również zachowa cenne walory przyrodnicze tego miejsca. Park ma pełnić funkcję edukacyjną i rekreacyjną, a jego zagospodarowanie będzie konsultowane z przyrodnikami, aby nie zniszczyć istniejących siedlisk. Projekt zostanie też poddany konsultacjom społecznym – mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły i oczekiwania. Miasto liczy, że inwestycja przyczyni się do poprawy jakości życia i zwiększenia bioróżnorodności w tej części Rzeszowa.

Zobacz też:

Śródmieście Poznania pod lupą na V Forum Zarządcy Zieleni. Zaprasza Karolina Milewska

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b zieleń Przygotowanie inwestycji okiem projektanta ZM [21.05-23.06.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FITE 2025 [02.06-24.06.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025