Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Rzeszów. Prawie 130 mln zł na rozbudowę oczyszczalni ścieków i modernizację magistrali wodociągowej

Rzeszów. Prawie 130 mln zł na rozbudowę oczyszczalni ścieków i modernizację magistrali wodociągowej
pap/jw
20.06.2024, o godz. 10:14
czas czytania: około 2 minut
0

Prawie 130 mln zł otrzyma Rzeszów na rozbudowę oczyszczalni ścieków i modernizację magistrali wodociągowej – poinformowali w środę urzędnicy. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. – Wniosek rzeszowskiego MPWiK uzyskał najwyższą punktację w kraju pokonując takie miasta jak Warszawa, Poznań czy Zamość. Jednocześnie rzeszowski wniosek jest drugim po Warszawie tego typu projektem w Polsce biorąc pod uwagę wartość planowanych inwestycji – przekazał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Zwiększenie wydajności oczyszczalni i modernizacja magistrali

Pieniądze zostaną wykorzystane na zwiększenie wydajności rzeszowskiej oczyszczalni ścieków oraz modernizację głównej magistrali wodociągowej. Po zakończeniu prac wydajność miejskiej kanalizacji zwiększy się o 25% – To niezbędna inwestycja, ponieważ liczba mieszkańców stale rośnie – dodają urzędnicy.

Inwestycja pochłonie 226 mln zł brutto, natomiast przyznane dofinansowanie stanowi 70% wartości netto, co daje 129,5 mln zł.

Inwestycje do 2027 r.

– W pierwszej kolejności chcemy rozpocząć inwestycje w oczyszczalni ścieków. Prace potrwają do 2027 r. W latach 2026-2028 planujemy przeprowadzenie bezwykopowej modernizacji głównej magistrali wodociągowej – poinformował prezes rzeszowskiej spółki miejskiej Marcin Lewandowski.

Częścią inwestycji będzie także budowa kanalizacji w obrębie ulic: Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz łącznika drogowego pomiędzy ul. Warszawską i Lubelską. Do sieci będą trafiać ścieki z północno-zachodniej części Rzeszowa. 

O spółce

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji powstało w 1934 r. Od 1994 r. do 2003 r. działało w strukturze Rzeszowskiej Gospodarki Komunalnej, Spółki z o. o. jako oddział sporządzający odrębne bilanse.

MPWiK Sp. z o. o. powstała 01.01.2004 r. w wyniku podziału Rzeszowskiej Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Rzeszowie przez wydzielenie i przeniesienie majątku Oddziału MPWiK na spółkę nowo zawiązaną.

MPWiK jest samodzielną spółką prawa handlowego, w której 100% udziałów posiada Gmina Miasto Rzeszów. Prezydent Miasta pełni funkcję Zgromadzenia Wspólników.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024