Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Rzeszowski deptak się zazieleni

Rzeszowski deptak się zazieleni
pap/jw
09.07.2024, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
0

Jeden z głównych rzeszowskich deptaków – znajdująca się na miejskiej starówce ul. Grunwaldzka, wkrótce się zazieleni. We wtorek rozpocznie się na niej nasadzanie drzew. To jeden z ostatnich etapów dobiegającej końca przebudowy ulicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak zaznaczył Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, przebudowa ul. Grunwaldzkiej to jedno z największych zadań, które są obecnie realizowane w centrum Rzeszowa. Utrudnienia trwają tam od października ubiegłego roku.

Przebudowa instalacji i nowa nawierzchnia

– Zakres zaplanowanych prac był bardzo duży. Największą i najdroższą częścią tego zadania była zakończona już przebudowa starych instalacji podziemnych. Przebudowane i wyremontowane zostały m.in. kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci wodociągowa i gazowa, oświetlenie uliczne – przypomniał Gernand.

Dodał, że częścią tej inwestycji była także m.in. przebudowa placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego i odrestaurowanie historycznego ogrodzenia oraz ułożenie nowej nawierzchni z kamiennej kostki i granitowych płyt, które zastąpiły kostkę brukową. Również i te prace dobiegają końca.

Deptak z dużą ilością zieleni

– Jednym z ostatnich elementów prac na Grunwaldzkiej jest posadzenie wysokich drzew. Graby w poniedziałek dotarły do Rzeszowa. We wtorek rozpocznie się ich sadzenie. Aby rośliny były w jak najlepszej kondycji zamontowane zostały systemy nawadniania i napowietrzania – poinformował Gernand.


 

Zaraz po nasadzeniach drzew będzie montowana tzw. mała architektura – pojawią się ławki, stojaki rowerowe, a przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej – parklety.

Pierwotnie przebudowa ul. Grunwaldzkiej miała się zakończyć w drugiej połowie września. Jednak prace postępują tak sprawnie, że inwestycja będzie miała swój finał pod koniec lipca.

Za przebudowę odpowiada firma OBO Polska z Rzeszowa, której miasto zapłaci prawie 14 mln zł.

Ulica Grunwaldzka to trzeci i ostatni fragment rzeszowskiego deptaka, który wymagał remontu. Zmiany w reprezentacyjnej części miasta rozpoczęły się od ul. 3-go Maja.

Ulica Grunwaldzka (dawniej Głogowska, Aleja Sandomierska) jest jedną z najstarszych w Rzeszowie. Jej złoty okres to czas, kiedy była najkrótszym połączeniem między śródmieściem a dworcem kolejowym w XIX i na początku XX w. Z tamtego okresu pochodzi też większość zabudowań. Swój początek bierze od ul. Kościuszki, a kończy się skrzyżowaniem z ul. Grottgera i ul. Jabłońskiego. Na przecięciu al. Piłsudskiego znajduje się okrągła kładka, popularnie zwana “rondem dla pieszych”. Przecinają ją trzy mniejsze uliczki (Matejki, Kopernika i Jana III Sobieskiego), a dwie zaczynają się od ulicy (Kręta i Bernardyńska).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024