Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Sądeckie Wodociągi sprzedały udziały Polskiemu Funduszowi Rozwoju

Sądeckie Wodociągi sprzedały udziały Polskiemu Funduszowi Rozwoju
Kalina Olejniczak
12.01.2018, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

To pierwsza w kraju umowa między Polskim Funduszem Rozwoju a samorządem. Za 30 mln zł PRF stał mniejszościowym udziałowcem spółki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Rozmowy i uzgodnienia między samorządem a Ministerstwem Rozwoju trwały kilka miesięcy. W październiku zgodę na sprzedaż udziałów wyrazili radni Nowego Sącza. Potem ogłoszono konkurs, do którego zgłosił się jeden oferent – PFR.

Warunkiem konkursu było m.in. to, by spółka Sądeckie Wodociągi mogła odkupić udziały w ciągu 20 lat. Nowy udziałowiec  nie może ich odsprzedać nikomu innemu jak tylko jej.

Sądeckie Wodociągi sprzedają udziały

Pionierska umowa

Do podpisania pierwszej w Polsce umowy z Polskim Funduszem Rozwoju doszło w czwartek. Podpisali ją włodarze Nowego Sącza oraz Nawojowej, Starego Sącza, Kamionki Wielkiej i Korzennej, które także mają udziały w spółce Sądeckie Wodociągi. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy Nowego Sącza wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza.

– Jesteśmy pionierami i mam nadzieję, że w nasze ślady pójdą inne samorządy, bo to jest naprawdę szansa na rozwój małych i średnich miast – mówił prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Prezydent nie ukrywa, że pozyskane pieniądze zamierza przeznaczyć na budowę nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja. Zaznacza przy tym, że potrzeby wodno-kanalizacyjne Nowego Sącza i okolic są w tym momencie zaspokojone.

– W ostatnich latach zainwestowaliśmy przeszło 300 mln złotych  na kanalizację i wodociągi, zresztą wspólnie z gminami ościennymi, więc takich potrzeb nie mamy. Prawie 96 procent mieszkańców miasta jest zaopatrzonych i w wodę, i w kanalizację, a pozostałe 4 procent nie mogą być zaopatrzone tylko z przyczyn technicznych. Są inne potrzeby, mam nadzieję, że uda się je zrealizować jeszcze w tym roku –  dodaje prezydent.

– W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.

Pakiet dla miast średnich

Polski Fundusz Rozwoju jest partnerem Ministerstwa Rozwoju w realizacji programu „Pakiet dla miast średnich”. Rolą PFR jest prowadzenie konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego dotyczących możliwości sfinansowania ich potrzeb inwestycyjnych. W ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024