W Rzeszowie realizowany jest projekt, który pozwoli na zgromadzenie i ponowne użycie wód deszczowych. Będą one wykorzystywane m.in. do mycia ulic i podlewania zieleni miejskiej.
Budżet UE na 2020 r. powinien zawierać większe dofinansowanie dla działań klimatycznych i inwestycji w zrównoważone technologie, mówi sprawozdawczyni PE ds. budżetu Monika Hohlmeier.
Czy in-house oznacza dla budżetów gmin oszczędności i niższe opłaty dla mieszkańców? Czy wdrożenie in-house nie przyczynia się do spadku jakości usług? Na ile nowe prawo, w ostatnim czasie często zmieniane, utrudnia działalność przedsiębiorstw podpisujących z gminami umowy in-house? O tych zagadnieniach rozmawiali uczestnicy spotkania w ramach Forum Menadżerów Komunalnych, które w czwartek 17 października odbyło się w Zielonej Górze.
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych staje się faktem. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, że cena przestanie być najważniejszym kryterium w przetargach, nowe przepisy będą lepiej chronić wykonawców i podwykonawców zamówień publicznych, zwiększyć ma się także konkurencyjność.
Najbardziej obciążającymi opłatami dla portfeli mieszkańców wciąż pozostają te za wodę i odprowadzanie ścieków. W ostatnim 2019 r. rekordowo skoczyły ceny za odpady. Tanieje transport zbiorowy. To dane z rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne” opracowanego przez firmę Curulis.