Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania – powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rozważane jest współfinansowanie transformacji energetycznej w Polsce przez MFW.

We wtorek wicepremier w Nowym Jorku spotkał się z zarządem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, natomiast w poniedziałek rozmawiał w Waszyngtonie m.in. z amerykańską minister energii Jennifer Granholm oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristaliną Georgiewą.

Energetyka jądrowa w Polsce faktem?

Podczas wywiadu w TVP Info Sasin wskazał, że rozpoczął się właśnie bardzo intensywny marsz, by energetyka jądrowa stała się w Polsce faktem. “To jest przełom, bo to konkretna umowa na konkretne reaktory, podpisana z konkretną firmą, na technologię znaną i certyfikowaną” – powiedział, komentując podpisaną w poniedziałek umowę między KGHM a spółką NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwszy z nich – jak dodał – ma powstać do roku 2029. Przypomniał też, że umowę na budowę małego reaktora podpisał z amerykańską firmą General Electric Hitachi również PKN Orlen.

Sasin poinformował, że podczas wizyty w USA rozmawiał o budowie w Polsce przez amerykańskie firmy dużej elektrowni jądrowej, która będzie działała nie tylko na rzecz przemysłu, ale która – jak mówił – będzie również dostarczała do gospodarstw domowych tańszą energię.

O krok od ostatecznych decyzji

“Jesteśmy na dobrej drodze, żeby wkrótce zapadły ostateczne decyzje dotyczące wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej oraz modelu jej finansowania” – mówił. Dodał też, że – zgodnie z założeniami – będzie to wspólna inwestycja polsko-amerykańska, w którą będzie zaangażowany kapitał amerykański z gwarancjami amerykańskiego rządu. Powiedział, że w tracie rozmów “padły konkretne sumy i konkretne podmioty”. Dodał, że harmonogram budowy przewiduje, że elektrownia zacznie działać w 2034 r.

Zdaniem wicepremiera trudno sobie wyobrazić transformację energetyczną, przed którą stoi Polska, bez atomu.

Inwestycje w energetykę

“Potrzebujemy ogromnych pieniędzy na inwestycje w energetykę. Nasi eksperci oceniają, że to będzie aż ok. 200 mld euro. To, co oferuje nam Komisja Europejska w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, to zaledwie ok. 6 mld euro, więc luka jest ogromna. Same spółki energetyczne tego ciężaru nie udźwigną. Zachęcałem władze MFW, by pomyśleć o stworzeniu specjalnego funduszu, który wspierałby takie kraje, przed którymi w największym stopniu stoi wyzwanie transformacji energetycznej” – powiedział wicepremier.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Gratulacje p. Sasin może chociaż jeden z waszej ekipy (elity) zapisze się do annałów historii rządów sprawiedliwych i pamiętliwych. Dlaczego dopiero dzisiaj ,ten problem mamy od dawna i za p .Tuska(8 lat) i za waszych rządów(6 lat) węgiel i dotowanie go ,a teraz jak trwoga to do boga ,i atom wam podpowiedział? czy nie wystarczy już, tych co w Cowid-19 do boga wyemigrowali? aby wam to czkawką trwałą się nie odbijało do opamiętania się, na co narażacie siebie i naród !!! Trzyma pan dwie sroki za ogon ,tylko aby nie doszło do jakiejś wojenki ,tam gdzie duże pieniądze tam i zawsze iskrzy.(jak z Karakalami i min. M.) Atom to wredny materiał już się co niektórzy przekonali (odpukać w niemalowane) tylko co dobre w tym ambarasie jest to, że małe modułowe, lokalne i gwarantujące bezpieczną energię.( czy należycie przetestowane?)Zamiast tego może lepiej o OZE poczytać i coś mądrego wymyśleć ,a atomem niech fachowcy ,naukowcy a nie Posły rozprawiają. Retencja duża i mała lecz oczywiście modułowa, energia rozproszona miejska ,wiejska, osiedlowa zagrodowa funkcjonująca u bogatszych sąsiadów ale nie u nas! DLACZEGO?. Nas stać na ATOM(zastaw się a postaw) ,i nie babrajmy się z śmieciami, kompostami ,bagnami i smrodami bo mogą wyjść na ulice i protestować, (tanie mięso psy jedzą) i nie wybiorą nas!. Koniec pisania bo to tak jak grochem o ścianę ,nic nie zmienię. Do rychłej zmiany otoczenia .

Skomentuj