W województwie śląskim, we wtorek, do godzin popołudniowych, na terenie powiatów objętych alertami trzeciego stopnia, odnotowano 1042 wyjazdy straży pożarnej. W usuwanie skutków zjawisk pogodowych zaangażowanych było 100 pojazdów i 524 ratowników.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w Bielsku-Białej i powiecie bielskim – 878 i cieszyńskim – 154.
Działania w Bielsku-Białej
KG PSP przekazała również, że we wtorek, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski uczestniczył w spotkaniu z prezydentem Miasta Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim, który wydał zarządzenie ws. ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta.
Alarm przeciwpowodziowy oraz pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu bielskiego w gminach: Czechowice-Dziedzice, Jasienica i Wilamowice wydał natomiast starosta bielski.
Dodajmy też, że wskutek silnych opadów woda zalała piwnicę hali magazynowej o powierzchni 1500 mkw. w Bielsku-Białej, a na długości ok. 50 m woda podmyła wał rzeki Białki. Woda podmyła również most w miejscowości Ligota. Opady spowodowały również, że mosty w miejscowości Puńców stały się nieprzejezdne.
Sytuacja w Krakowie i Małopolsce
W województwie małopolskim, do godzin popołudniowych, na obszarach objętych alertami trzeciego stopnia, odnotowano 445 wyjazdów straży pożarnej. W usuwanie skutków zjawisk pogodowych zaangażowanych było 530 pojazdów i 2225 ratowników.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w Krakowie i powiecie krakowskim – 154 oraz w powiecie suskim – 92.
W tym przypadku, przedstawiciele PSP, a wśród nich zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. dr inż. Arkadiusz Kielin, uczestniczyli w wideokonferencji wicewojewody małopolskiego z przedstawicielami służb i instytucji zaangażowanych w działania na terenie województwa.
Dodajmy, że wskutek nawałnic w Makowie Podhalańskim (pow. suski), właściciel prywatnej posesji, podczas pompowania wody własną pompą elektryczną, został porażony prądem i trafił do szpitala.
W krakowskim Bieżanowie, na niektórych odcinkach Serafy i Drwinki podwyższano wały workami z piaskiem. Użyto także rękawów przeciwpowodziowych.
Podtopienie oczyszczani ścieków
W miejscowości Krzyszkowice (pow. myślenicki), doszło do podtopienia oczyszczalni ścieków. Natomiast w Golczowicach (pow. olkuski), zaobserwowano wysokie stany wody w rzece Biała Przemsza.
Ponadto, w Brzeszczach i Oświęcimiu, ustanowiono pogotowie przeciwpowodziowe.
Komentarze (0)