Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Skażenie gleby po pożarze odpadów w Trzebini

Skażenie gleby po pożarze odpadów w Trzebini
Barbara Krawczyk
04.09.2018, o godz. 13:14
czas czytania: około 2 minut
0

Po gigantycznym pożarze składowiska odpadów w Trzebini przy ul. Słowackiego eksperci przebadali glebę. Z jakim skutkiem?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Do pożaru w miejscu magazynowania odpadów w Trzebini doszło 27 maja. Płonęły zgromadzone tam opony, tekstylia itd. Ogień objął powierzchnię około 1 ha. Podpalenia dokonali prawdopodobnie strażacy-ochotnicy.

Kilka tygodni później przedstawiciele organizacji Greenpeace stwierdzili, że doszło do poważnego skażenia środowiska substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia ludzi, w tym metalami ciężkimi, jak arsen, ołów i kadm. Próbki gruntu pobrane przez aktywistów zostały przesłane i przebadane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium Wessling Polska.

Badania ekspertów z AGH

Z kolei Urząd Miasta w Trzebini poinformował na swoich stronach, że na zlecenie Starostwa Powiatowego w Chrzanowie zostało przeprowadzone, inne badanie gleby w tym samym miejscu.

– Mieszkańcy i władze powinny wiedzieć, jaki jest stopień ewentualnego zagrożenia. Wyniki badań będą także przydatne w procesie pozyskiwania dotacji na usunięcie odpadów – mówił na początku sierpnia Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski. Ostatecznie szczegółowej analizy dokonali eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pożar odpadów w Trzebini wywołali strażacy. „Żeby coś się działo”

W efekcie został opracowany bardzo skrupulatny i obszerny materiał pt. „Raport z badań popiołów i pozostałości po spaleniu odpadów z terenu składowiska w Trzebini przy ul. Słowackiego oraz badań gleby na terenie pobliskich ogródków działkowych” i został on opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Powiat zapłacił za te badania 43 tys. zł.

Wyniki raportu

Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie po pobraniu próbek odpadów i gleb na terenie ogródków działkowych w rejonie składowiska stwierdzili znaczne przekroczenia norm metali ciężkich.

Jak poinformowali, w przypadku odpadów nie ma powodu do obaw, bo szkodliwe substancje w nich zawarte pozostają obojętne dla środowiska. Niepokój wzbudziły jednak wyniki glebowe. Jak stwierdzili naukowcy, uzyskanych wyników nie można porównać z wynikami prób pobranych przed pożarem odpadów, ponieważ takich badań nie prowadzono.

W raporcie wskazano też, że źródłem pochodzenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w glebach mogą być: działalność produkcyjna Rafinerii Trzebinia, niedawny pożar składowiska odpadów przy ul. Słowackiego 57 oraz tzw. niska emisja.

Według badaczy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie niebezpieczne związki wciąż przenikają do wód gruntowych. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na rozwiązanie tego problemu, ale zaznacza że sprawa jest poważna.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Pożary odpadów
css.php
Copyright © 2024