Na stronie internetowej UG Wejherowo czytamy: „W związku z wykryciem nieznacznego przekroczenia parametrów mikrobiologicznych wody w wodociągu gminnym w Gniewowie i Reszkach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie wydał komunikat o braku zdatności do spożycia oraz do wykorzystania do celów gospodarczych wody pochodzącej z wodociągu publicznego Reszki.”
Tylko do spłukiwania toalet
Urząd Gminy poinformował również o tym, że woda z wodociągu nadaje się tylko do spłukiwania toalet. Natomiast zakaz dotyczy jej spożywania i wykorzystania do celów gospodarczych.
Powyższy zakaz wydano w związku z otrzymaniem w dniu 21.09.2023r. wyników badań wody pobranej w dniu 19.09.2023r. Na podstawie wyników Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie wydał komunikat o braku przydatności do spożycia z wodociągu Reszki zaopatrującego miejscowości: Bieszkowice, Gniewowo, Nowy Dwór Wejherowski, Reszki i Zbychowo.
Enterokoki i beczkowozy
Stało się tak ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne, czyli ponadnormatywną liczbę bakterii Enterokoki.
W rezultacie, dla zapewnienia mieszkańcom bezpiecznego dostępu do wody pitnej, Urząd Gminy Wejherowo podjął decyzję o podstawieniu beczkowozów w miejscowościach: Bieszkowice (boisko przy ulicy Szkolnej), Nowy Dwór Wejherowski (parking przy kościele, a następnie na parkingu przy miejscowej szkole podstawowej), Reszki (przy remizie OSP), Zbychowo (przy remizie OSP) i Gniewowo (przy świetlicy).
Sam wodociąg ma być odkażony pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie
Czym są Enterokoki?
Bakterie z rodzaju Enterococcus, to ziarniaki, stanowiące naturalną florę naszego organizmu. Przy prawidłowo działającym układzie immunologicznym nie stanowią żadnego zagrożenia. Problem pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zwiększenia ich liczby.
Najbardziej znaną bakterią wśród enterokoków jest Enterococcus faecalis, dawniej określany jako paciorkowiec kałowy bytujący w okolicach narządów moczowo-płciowych.
Miejscem, w którym najczęściej bytują enterokoki, są narządy moczowo-płciowe. Na zakażenie tych okolic narażone są głównie kobiety, ponieważ ich cewka moczowa jest dużo krótsza niż u mężczyzn, a ujście znajduje się bliżej odbytu, co ułatwia przeniesienie bakterii.
Oprócz zakażenia cewki moczowej bakterie Enterococcus faecalis powodują:
– zakażenie pęcherza moczowego – rozwija się ono bardzo często u kobiet będących w ciąży i stanowi zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Może doprowadzić do zahamowania rozwoju płodu i przedwczesnej akcji porodowej. Dodatkowo infekcje występujące w ciąży są trudne do leczenia ze względu na ograniczenia terapeutyczne;
– zakażenie dróg rodnych – w wyniku rozwoju tej infekcji dochodzi do zaburzenia w składzie fizjologicznej flory bakteryjnej wyściełającej pochwę. Nadmierna liczba paciorkowców kałowych wypiera dobroczynne bakterie produkujące kwas mlekowy;
– zapalenie nerek – objawia się bólem w trakcie oddawania moczu, skąpomoczem, gorączką, ogólnym osłabieniem oraz dreszczami i zmianami skórnymi;
– zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn – objawia się gorączką, bólem w okolicy krocza, niemożnością opróżnienia pęcherza oraz ropną wydzieliną wydostającą się z cewki moczowej.
Komentarze (0)