Spółdzielnie energetyczne: przyszłość lokalnej energii - konferencja WFOŚGW w Poznaniu

Spółdzielnie energetyczne: przyszłość lokalnej energii - konferencja WFOŚGW w Poznaniu
KK
27.09.2024, o godz. 19:20
czas czytania: około 5 minut
0

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się konferencja „Spółdzielnie energetyczne: przyszłość lokalnej energii", której organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a partnerem wydarzenia Gmina Zbąszyń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Głównym celem konferencji było omówienie, w gronie ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli spółdzielni energetycznych, kluczowych kwestii związanych z tworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem spółdzielni energetycznych. Konferencja stanowiła także okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych trendów oraz dyskusji na temat przyszłości spółdzielczości energetycznej w kontekście wykorzystania lokalnych zasobów energii.

Tłem jest klimat

Wydarzenie zainaugurował Rafał Ratajczak – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Poznaniu. Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skupił się na tematyce klimatycznej i porównał emisję gCO2 z produkcji każdej 1kWh na świecie. Z porównania wynika, że Polska w ostatnich dwóch latach “przeskoczyła” Indie oraz Południową Afrykę i w tej chwili goni Chiny. W 2023 Indie emitowały 713 gCO2, Południowa Afryka 708 gCO2, a Polska 662 gCO2, natomiast Chiny 582 gCO2.

Odpady bio

Dr Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zauważył, że Polacy generują 13 mln Mg rocznie odpadów, z których 27% poddanych jest recyklingowi, 12% jest kompostowanych, 21% przekształcanych termicznie, a 40% składowanych. Wśród bioodpadów najwydajniejszymi metanowo (CH4/Mg) są odpady restauracyjne. Dr Jakub Pulka opowiedział również o rodzajach instalacji biogazowych i różnicach w metodach pozyskiwania gazu w bioreaktorach.

Klastry energii

O projekcie rozwoju energetyki rozproszonej w klastrach energii (KlastER) opowiedział dr Krzysztof Heller z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zwrócił uwagę na wyzwania techniczne związane z rozproszonymi źródłami energii i rosnący poziom ograniczania przyjmowania PV do sieci. Wskazał na konieczność zwiększenia przepustowości sieci dystrybucyjnych, restrukturyzację technologiczną sieci średniego i wysokiego napięcia, cyfryzację i automatyzację procesów zarządzania operatorami sieci.

Równie ważnym czynnikiem jest Zarządzanie bilansowaniem technicznym sieci oraz jej wyposażenie w inteligentne systemy pomiarowe do pozyskiwania danych o klientach i prosumentach oraz danych bilansujących na podstawie obszaru, by usługi bardziej uelastycznić.

Sama rozbudowa sieci przesyłowej i dystrybucyjnej nie wystarczy, ponieważ potrzebne jest inteligentne zarządzanie mocą wytwórczą mikrosieci i zwiększenie lokalnej autokonumpcji.

Szanse dla mikroinstalacji

Dr Heller przedstawił stan rynku PV w Polsce: w lipcu 2024 r działało 1 494 tys. mikroinstalacji. Zainstalowana moc PV wyniosła ok.19 GW, z czego 12 GW pochodziło z mikroinstalacji. Dla porównania energia uzyskana z wiatru to ok 10 GW.

W Polsce istnieje niewielka liczba lokalnych społeczności energetycznych (LSE), zaledwie 150 klastrów, z których tylko kilkadziesiąt funkcjonuje faktycznie, oraz 36 spółdzielni energetycznych (SE), spośród których jedynie kilka działa. W EU jest ok. 9-10 tys., które składają się z kilku tysięcy członków. Największa SE w Hiszpanii ma ponad 80 tys. członków. Proporcjonalnie do populacji w Polsce powinniśmy mieć kilkaset lokalnych społeczności energetycznych i 164 tys. członków.

Wyzwania stojące przed LSE

Wyzwania dla lokalnych społeczności energetycznych – zdaniem dr Hellera to nadal niski poziom wiedzy na temat energetyki rozproszonej (RZE), dostępność kapitału ludzkiego – co potwierdzili również inni uczestnicy konferencji, rozwój kompetencji niezbędnych w tworzeniu i zarządzaniu systemem opartym na RZE, a także odpowiedzialność za parametry jakościowe napięcia i wpływ na sieć.

Zakładanie spółdzielni energetycznej

mec. Anna Frączyk z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi skupiła się na podstawach prawnych związanych z zakładaniem SE. Energetyka obywatelska to model, w którym lokalne społeczności, osoby fizyczne i małe firmy produkują energię, a obejmuje indywidualnych oraz grupowych prosumentów. Celem spółdzielni energetycznej jest zaspokojenie potrzeb energetycznych jej członków, a nie sprzedaż energii w celach komercyjnych.

Obywatelska Społeczność Energetyczna (OSE) jest inicjatywą lokalną, której celem jest wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej lub gazu i działa na zasadach niekomercyjnych, promując samowystarczalność energetyczną. Priorytetem są korzyści dla społeczności, a nie maksymalizacja zysków. Natomiast klaster energii związany jest umową cywilnoprawną umożliwiającą współpracę w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii. Jego powstanie wymaga udziału jednostek samorządu terytorialnego lub spółki komunalnej.

Bariery rozwoju spółdzielni energetycznych

Mec. Anna Frączyk wykazała największe bariery w tworzeniu SE:

  • Brak możliwości sprzedaży energii podmiotom zewnętrznym
  • SE nie mogą powstawać w miastach
  • Wymóg pokrycia 70% zapotrzebowania na energię wszystkich członków i spółdzielni przez OZE będące własnością członków lub spółdzielni
  • Brak jednolitych praktyk ze strony OSD i wzorców umownych
  • Brak stałych środków na działania przedinwestycyjne i inwestycyjne.

Pięć kroków do założenia spółdzielni energetycznej

  • Wstępne ustalenia biznesowe
  • Opracowanie biznesplanu
  • Rejestracja w KRS
  • Przygotowanie do wytwarzania energii 
  • Wpis do rejestru KOWR

Case study Czerwonaka

Krzysztof Białas – Prezes Zarządu Spółdzielni Energetycznej Czerwonak opowiedział o historii powstania SE w Czerwonaku od pomysłu 2020 do 31 sierpnia 2023 r., gdy została podpisana umowa dotycząca rozliczenia energii elektrycznej z ENEA S.A.


Już wkrótce w ofercie Abrys SP. z o.o. pojawi się szkolenie online dotyczące zakładania spółdzielni energetycznych. Aby nie przegapić tej okazji i być na bieżąco, sprawdzaj kalendarz wydarzeń

WYDARZENIA ABRYS


 

Jacek Walski – z firmy AM PREDA opowiedział o nowelizacji ustawy energetycznej. Linia bezpośrednia pozwoli na połączenie producentów energii z OZE oraz jej prosumentów z pominięciem sieci dystrybucyjnej. Uruchomienie takiej linii będzie możliwe bez konieczności uzyskania w tym celu zgody Prezesa URE, a wymagany będzie tylko wpis do wykazu takich linii. Podmioty korzystające z linii bezpośrednich będą obciążone opłatą solidarnościową, która ma pokryć koszty stałe niepokryte innymi składnikami taryfy i opłatą jakościową. Opowiedział również o nowym modelu sprzedaży rezerwowej, która wejdzie w życie od lipca 2025 r.

Energia dla wsi

Celem programu o tym tytule jest wzrost wykorzystania OZE na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, dzięki czemu mogą z niego skorzystać spółdzielnie energetyczne lub jej członkowie oraz rolnicy.

Doradcy energetyczni funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej zapowiedzieli nowy nabór planowany na 7 października do 9 grudnia 2024 r. na rozwój zintegrowanych i systemowych działań adaptacyjnych do zmian klimatu na terenach zurbanizowanych. Zasygnalizowany został również nowy program z naborem w marcu 2025 r. “Zintegrowane środowisko przyrodnicze” dla zasobów wodnych.

Konferencja zrealizowana została w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego, finansowanego ze środków Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Głównym celem Projektu Doradztwa Energetycznego jest wspieranie działań wyznaczonych przez Europejski Zielony Ład, zmierzających do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024