1 / 5

Gigantyczny plac zabaw w postaci grodu sprzed stuleci to jedna z największych inwestycji zaplanowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Gdzie i kiedy powstanie? Ile będzie kosztował? Co o projekcie sądzą wrocławianie?

Jak poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk miasto szykuje się do przetargu na wykonanie projektu dedykowanego najmłodszym – Placu zabaw w Parku Tysiąclecia o nazwie “Średniowieczny Wrocław”. To jedna z inicjatyw Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Planowany koszt inwestycji to 2,1 mln złotych.

Jak będzie wyglądał i ile będzie kosztował Średniowieczny Wrocław?

W ramach projektu powstać ma baszta, wieża, kładka z palisadą, a także trampolina. W ramach pierwszego etapu zaplanowano grodzisko – poinformował prezydent Wrocławia.

Zgłaszający projekt do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego tak opisywali jego założenia:  – Projekt zakłada budowę tematycznego placu zabaw Średniowieczny Wrocław w powstającym Parku Tysiąclecia na prawym brzegu rzeki Ślęza. Lokalizacja parku nad rzeką Ślęzą nawiązuje do pierwszych słowiańskich mieszkańców tego rejonu – plemienia Ślężan, od którego wywodzi się nazwa Śląsk. Projekt wpisuje się w koncepcję parku opowiadającą o historii Wrocławia, gdzie ważną rolę pełnią pasy leśne. Plac zabaw zlokalizowany pomiędzy pasami odnoszącymi się do XII i XIII wieków nawiązuje do okresu lokalizacji miasta i wyznaczenia Rynku.

Koncepcja placu zabaw na etapie składania projektu do WBO 2018 podzielona została na trzy części dla dzieci w różnych grupach wiekowych:
Część 1 – dla najmłodszych czyli średniowieczna zagroda. Znaleźć się tu miały piaskownica z zadaszeniem w kształcie średniowiecznej chaty wiejskiej oraz bujaki w kształcie zwierząt gospodarczych.
Część 2 –  dla dzieci w wieku średnim czyli warowny gród na naturalnym wzniesieniu a w nim: baszta, wieża, kładka, palisada (z możliwością obejścia całego grodu), trampolina.
Część 3 – dla dzieci najstarszych czyli rynek z parkiem linowym gdzie zlokalizowane miały być: zjeżdżalnie stalowe, parki linowy i tyrolka.

Jak argumentowali składający projekt – lokalizacja zapewnia dobry dostęp dla mieszkańców osiedli Nowy Dwór, Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Kuźniki oraz Żerniki. W pobliżu znajdują się linie autobusowe komunikacji zbiorowej, a w przyszłości także planowana trasa tramwajowa na Nowy Dwór.

Będzie to jedna z największych inwestycji zaplanowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu Pierwszy etap – projektowanie – ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Inwestycja ma pochłonąć 2,1 mln złotych.

Co na to mieszkańcy Wrocławia?

Informacja o planowanej inwestycji wzbudziła duże zainteresowanie wrocławian – w większości były to pozytywne reakcje. Część komentujących nie tylko wyrażała zadowolenie z planowanej inwestycji ale również dodawała swoje pomysły do projektu.  Oto niektóre komentarze:

– Największa zaleta budżetu obywatelskiego to koniec placów zabaw z szablonu. Oby więcej takich!

– Pięknie, tylko więcej drzew pomiędzy. Każdy jeden plac zabaw ma wycięte drzewa w pień i nie idzie wytrzymać na tych “super” placach. Zapominamy, że bez drzew nie będzie cienia i czym oddychać.

– Warto zadbać też w pobliżu o toaletę dla osób z niepełnosprawnościami z miejscem do położenia i z podnośnikiem.

– Fajny pomysł tylko patelnia na maxa, a może warto by pomyśleć o parku z wodą, pryskawkami dla dzieci w lato nie mają gdzie iść pobiegać w strumieniach wody.

– Super pomysł. Szkoda tylko, że w Parku Tysiąclecia jest taki hałas od AOW, że nie da się tam wypoczywać. A wystarczyłoby zaledwie kawałek ekranów, które ochroniłyby nie tylko park, ale i całe osiedle Nowy Dwór i Kuźniki.

Dlaczego to tak długo trwa?

Wśród wypowiedzi mieszkańców Wrocławia nie zbrakło i takich, które świadczą o tym że mieszkańcy domagają się szybszych realizacji tego rodzaju projektów: – Super plany, ale trwa to już dosyć długo, od pomysłu, wygranego budżetu, przetargu i realizacji…niektóre dzieci zdążą dorosnąć i się nie doczekają – pisze jedna z internautek.

– To zawsze wynika z procedur. Samo szukanie wykonawcy w ramach przetargu na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych realnie często trwa bardzo długo ze względu zapisy dotyczące terminów czy szerokie możliwości odwoławcze dla wykonawców co ostatecznie przekłada się na termin realizacji – odpowiadają Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że pomysł na ten plac zabaw Średniowieczny Wrocław został zgłoszony do WBO 2018 w kategorii ogólnomiejskiej. Na projekt zagłosowały 3603 osoby.

Lokalizacja

Średniowieczny Wrocław zlokalizowany ma być w Parku Tysiąclecia. Sam park powstał z okazji obchodów tysiąclecia Wrocławia w roku 2000. Znajduje się na zachodzie miasta, między Autostradową Obwodnicą Wrocławia a osiedlem Nowy Dwór. Rzeka Ślęza dzieli go na część leśną i część rekreacyjną. W tej drugiej znajdują się tu m.in rzeźby niedźwiedzia i wilków, 3rzędowa dębowa aleja, tor wrotkarski, boiska do piłki nożnej oraz siatkówki plażowej, ławeczki, miejsca do gry w szachy, różnego typu głazy i kamienie.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj