Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Stop betonozie - XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa

Stop betonozie - XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa
Judyta Więcławska
04.11.2021, o godz. 11:55
czas czytania: około 2 minut
0

Współczesne miasta w obliczu zmian klimatu oraz postępującej, trudnej do kontrolowania antropresji mierzą się z wieloma problemami. Smog, nadmiar pojazdów, podwyższona temperatura to tylko niektóre z czynników pogarszających warunki życia mieszkańców. Gdyby tego było mało, dochodzi do procederu zabetonowywania przestrzeni miejskiej. O tych problemach rozmawiamy podczas XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Trwa jubileuszowe Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, wydarzenie organizowane przez redakcję miesięcznika „Zieleń Miejska” przy współudziale Grupy MTP i w ramach Targów Gardenia.

Kluczowa woda czy zieleń?

– W większości miast Europy od ponad dwustu lat mamy do czynienia z różnymi procesami zazieleniania. To bardzo długa tradycja i wiążący się z nią dorobek wiedzy, który jednak co kilka dekad wraz z zachodzącymi gwałtownymi przemianami politycznymi, społecznymi i ekonomicznymi traci często swoją ciągłość a zdobycze poprzedniej epoki nie mają swojej kontynuacji w kolejnej. Jeszcze gorzej przedstawia się sprawa ochrony i powiększania zasobów wód powierzchniowych w naszych miastach bez których zieleń i towarzyszące jej łańcuchy ekologiczne nie są nawet często kompletne. – zaznaczył Paweł Mrozek, architekt, urbanista, Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, twórca profilu Sto Lat Planowania.

– “Błękitno-zielona infrastruktura” – nie lubię tego sformułowania, nam – architektom krajobrazu najbliższa jest zieleń, a zieleń dopiero jest na drugim miejscu, tak jak zawsze. Mam wrażenie że nigdy nie jest na pierwszym miejscu, mimo dobrych nurtów, które próbują nas przekonać, że zieleń może świadczyć różne usługi. I tutaj objawia się słabość naszej branży. – powiedziała tytułem wstępu do swojej prezentacji dr Joanna Rayss, architektka krajobrazu. –  Tymczasem bez wody nie ma zieleni, stwierdzenie że bzi może być dwoma oddzielnymi bytami jest założeniem błędnym – nie ma zieleni bez wody, co jest bezpośrednią konsekwencją zmian klimatycznych. Chcemy tworzyć funkcjonalną zieleń, funkcja przyrodnicza jest najważniejsza, ale żeby ją dopełnić potrzeba zapewnić jej zieleń. – dodała prelegentka.

Kompleksowa rewitalizacja

– W procesie rewitalizacji realizowanym w Poznaniu kluczowym elementem jest integracja działań społecznych, przestrzennych i środowiskowych na obszarach wymagających kompleksowej odnowy, w szczególności śródmiejskich. – dowodziły przedstawicielki Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania – Natalia Madajczyk oraz Weronika Sińska-Mikuła.

W programie Forum m.in. panel dyskusyjny Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK): “Nowe pomysły na miasto – utopia czy realna szansa na nową jakość życia?”, jak również takie zagadnienia, jak: betonoza cmentarna, obalenie mitów wokół
naturalnych placów zabaw, ochrona drzew i przyrody w mieście z perspektywy aktywistek
i aktywistów miejskich czy świadome projektowanie dachów pokrytych roślinnością w zgodzie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Szczegóły dostępne na stronie: zielenmiejska.abrys.pl.

Zobacz również: XV Targi Ogrodnicze Gardenia w Poznaniu

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023