Strażnicy miejscy uczą się jak kontrolować piece i rozpoznawać paliwa

Strażnicy miejscy uczą się jak kontrolować piece i rozpoznawać paliwa
sm
05.11.2018, o godz. 12:56
czas czytania: około 2 minut
2

Strażnicy miejscy i gminni mogą już sprawdzać, czy w piecach lub kominkach spalane są paliwa zakazane w uchwałach antysmogowych. Czy będą mieli wiedzę, by odróżnić kiepskie paliwo od dobrego? Władze Warszawy zadbały ich edukację i wyposażyły w specjalistyczny sprzęt.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Straże miejskie i gminne otrzymały nowe uprawnienia mandatowe jako narzędzie do walki z trucicielami powietrza. Uprawnienia te zaczęły obowiązywać od 1 listopada 2018 r. Strażnicy mogą już sprawdzać, czy w piecach lub kominkach spalane są paliwa zakazane w uchwałach antysmogowych i czy paliwo jest atestowane.

Przy zakupie węgla kupujący otrzymuje atest. Strażnicy będą mogli prosić o jego okazanie, aby sprawdzić, czy materiał palny spełnia określone parametry. To nie wszystko. Strażnicy miejscy w Warszawie szkolą się w zakresie rozpoznawania paliw i wykorzystania specjalistycznego sprzętu podczas kontroli.

– Funkcjonariusze przechodzą obecnie intensywne szkolenia mające na celu zdobycie doświadczenia i umiejętności prawidłowego rozpoznawania zabronionych paliw oraz innych niebezpiecznych materiałów. Na podstawie przygotowanych próbek strażnicy uczą się rozróżniania nielegalnych substancji używanych do palenia. Zdobyta w ten sposób wiedza będzie bardzo przydatna w pracy terenowej. Oprócz funkcjonariuszy w szkoleniu biorą również udział pracownicy Biura Ochrony Środowiska – mówi Krzysztof Kosiński, naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Na wyposażeniu warszawskiej straży miejskiej jest pięć laboratoriów mobilnych, tzw. smogowozów, które w sezonie grzewczym są intensywnie wykorzystywane przez funkcjonariuszy Referatu ds. Kontroli Środowiska. Wśród wielu urządzeń pomiarowych wykorzystywanych przez strażników jest urządzenie o nazwie “Aerosol Monitor”. Jest to przenośny, zasilany baterią fotometr laserowy, który w czasie rzeczywistym mierzy i pokazuje na wyświetlaczu stężenie aerozolu w badanym powietrzu. Jest to jedno z wielu urządzeń pomiarowych będących na wyposażeniu strażników miejskich z Oddziału Ochrony Środowiska.

Zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko wynikiem używania pieców grzewczych, powoduje je także na przykład spalanie wilgotnego drewna w kominkach. Strażnicy mają także higrometry, którymi mogą szybko i precyzyjnie określić wilgotność drewna przeznaczonego do palenia w piecu. Jeszcze w tym roku strażników miejskich w Warszawie wspomogą w pracy latające drony wyposażone w specjalistyczne urządzenia pomiarowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


siwy dym

Komentarz #14506 dodany 2018-11-05 13:46:26

Nurzamy się w oparach absurdu: umundurowany funkcjonariusz zagląda do paleniska ... Warto byłoby powiedzieć ile będą kosztować te "szkolenia". Efekty z tych kontroli będą niewspółmierne do efektów innych działań do których już zostały powołane i są zobowiązane straże miejskie. Istnieją zdecydowanie bardziej przekonywujące działania zmierzające do wykluczenia spalania szkodliwych substancji w nie przystosowanych do tego piecach.


Antysmog

Komentarz #16382 dodany 2019-03-04 16:41:09

O jakich innych skutecznych sposobach masz na myśli? Wydaje mi się, ze nie masz pojęcia o czym piszesz! Człowiek, który z premedytacją pali odpady w piecu ma wszystko w ... Jedynym sposobem na zaprzestanie przez taką osobę trucia sąsiadów jest skuteczna kontrola i wysoką kara. Jeżeli uważasz inaczej to życzę sąsiada ogrzewającego swój dom rakotwórczymi odpadami (np. podkładami kolejowymi) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024