Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Strefa Aktywności Gospodarczej w Nowej Hucie. Podpisano umowę na drugą część inwestycji

Strefa Aktywności Gospodarczej w Nowej Hucie. Podpisano umowę na drugą część inwestycji
PAP
16.07.2020, o godz. 9:36
czas czytania: około 3 minut
0

Do końca listopada 2021 r. ma zostać przygotowana pod przyszłe inwestycje przemysłowe i usługowe północna część Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” (SAG), która powstanie na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Umowę na zaprojektowanie i wybudowanie tego przedsięwzięcia podpisała w środę miejska spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości i małopolska firma budowlana Instbud.

Jak przypomniał Artur Paszko, prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości, Park Naukowo-Technologiczny „Branice” stanowi największy fragment SAG. Zajmie ponad 17 hektarów terenów na północ od ulicy Igołomskiej, za znajdującymi się przy tej drodze zakładami przemysłowymi.

Według niego wybrany w przetargu wykonawca będzie miał czas do końca listopada przyszłego roku na przygotowanie obszaru pod przyszłe inwestycje przemysłowe i usługowe. Wartość podpisanej umowy to prawie 33,7 mln zł.

W wyniku realizacji zaplanowanych działań dla inwestorów przygotowanych zostanie 17 działek, które obecnie są w większości opuszczonym terenem poprzemysłowym. Działki te będą w pełni przygotowane do wybudowania tam np. biurowców czy nowoczesnych zakładów produkcyjnych. W ramach inwestycji pojawi się tam potrzebna infrastruktura techniczna. Teren zostanie też wyposażony m.in. w stojaki rowerowe, sieć WiFi i stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Zgodnie z planami w północnej części Strefy Aktywności Gospodarczej powstanie ponad 1,5 kilometra dróg, prawie 2 kilometry chodników i 1,3 km ścieżek rowerowych. Na tereny zielone zostanie w sumie przeznaczonych ponad 2,2 hektara, z czego prawie 50 arów będzie miała strefa wytchnienia i relaksu, znajdująca się w centralnej części tego obszaru.

W sumie wartość wszystkich umów na realizację całej Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” wynosi do tej pory ponad 92 mln zł. 2/3 tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Docelowo SAG obejmie prawie 40 hektarów terenów poprzemysłowych we wschodniej części Nowej Huty.

Zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk ocenił w środę, że zagospodarowanie gruntów po nowohuckim kombinacie to – oprócz obszarów Rybitw, Wesołej i terenów w pobliżu lotniska w Balicach – jedno ze strategicznych zadań dla rozwoju miasta. – W przypadku Nowej Huty Przyszłości możemy powiedzieć o najbardziej zaawansowanym etapie prac. Podpisana dzisiaj umowa oznacza, że po jej wypełnieniu pozostanie jedynie znalezienie chętnych do inwestowania na tym obszarze – ocenił.

W ocenie władz miasta, nowohucka SAG będzie terenem inwestycyjnym dla firm, posiadającym nie tylko niezbędną infrastrukturę, ale też sporo zieleni. – Z kolei przyszłe inwestycje przyczynią się do gospodarczego pobudzenia Nowej Huty – wskazał Muzyk.

Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” to jeden z ważniejszych komponentów projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Obejmuje ona niemal 40 hektarowy obszar zlokalizowany na terenach poprzemysłowych.

W kwietniu tego roku została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie południowej części SAG. Obecnie trwa inwentaryzacja tego terenu oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Rozpoczyna się też modernizacja kąpieliska w Przylasku Rusieckim.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024