„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznego Święta Drzewa organizowanego po raz 16 przez Klub Gaja. Ogólnopolska akcja rozpocznie się w Warszawie 10 października, a Światowy Dzień Drzewa w kolejnych dniach przeniesie się do Bielska-Białej, Krakowa, Katowic i gminy Wilkowice.

Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu – pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Jedną z odpowiedzi na zagrożenia klimatyczne jest akcja Święto Drzewa organizowana przez Klub Gaja. Podczas niej każdy może posadzić drzewo i wpisać je do specjalnego licznika na stronie swietodrzewa.pl. Uczestnicy tego programu posadzili już blisko 850 tys. drzew.

10 października w Warszawie drzewa nasadzone zostaną przy Służewskim Domu Kultury. Będą to stare odmiany śliwy i jabłoni. Natomiast w pobliżu ufundowanego przez ambasadę Japonii Dzwonu Pokoju posadzone zostaną wiśnie japońskie, brzozy i klony. Jedno z drzew zasadzi aktor i ambasador akcji Bartłomiej Topa.

11 października Klub Gaja zorganizuje sadzenie drzew przy wspólnocie mieszkaniowej “Dobra Wola” w Warszawie. Następnie 16 października akcja przeniesie się do Bielska Białej, 17 października – do Krakowa, 25 października – do Katowic, a 26 października odbędzie się wielka akcja sadzenia drzew i krzewów w gminie Wilkowice.

Światowy Dzień Drzewa obchodzić będzie także Gorzów. Tutaj 10 października drzewa sadzone będą na błoniach przy Filharmonii Gorzowskiej. Do dyspozycji mieszkańców przygotowanych zostanie 20 drzewek, m.in. klonów, lip i jarzębów oraz niezbędny do nasadzeń sprzęt. Miejsca do nasadzeń będą wskazane, grunt przygotowany, wystarczy przyjść i samodzielnie zasadzić roślinę.

Czytaj więcej

Skomentuj