Świnoujście postawi własną biogazownię. Podobna działa w centrum Berlina

Świnoujście postawi własną biogazownię. Podobna działa w centrum Berlina
07.03.2023, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
0

Celowy Związek Gmin R-XXI, który odbiera i zagospodarowuje odpady komunalne m.in. ze Świnoujścia, przygotowuje się do budowy nowoczesnej biogazowni, która rozwiąże problem z utylizacją odpadów zielonych i biodegradowalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Naszym problemem jest utylizacja zebranych z gmin odpadów. Stąd pomysł na budowę w Łobzie nowoczesnej biogazowni. Obecna metoda utylizacji tego rodzaju odpadów jest nie tylko uciążliwa dla środowiska, ale również i droga – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Świnoujście.

Wspólna uchwała gmin

Delegaci gmin należących do CZG R-XXI, podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do spółki córki działki, na której powstanie instalacja do przetwarzania odpadów biodegradowalnych i zielonych.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Fermentacja będzie odbywała się w hermetycznie zamkniętej komorze fermentacyjnej.

Projektowanie i budowa zacząć się ma już w 2023 roku. Zakończenie inwestycji ma nastąpić za trzy lata. Przyszła biogazownia będzie produkowała ciepło, prąd i gaz. Prąd będzie wykorzystany na własne potrzeby biogazowni. Natomiast gaz uzyskany w procesie utylizacji odpadów, będzie częściowo wykorzystany jako paliwo do ciężarówek wożących odpady – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Świnoujście.

Wsparcie funduszu

Samorządy, które zdecydują się na budowę biogazowni mogą liczyć na wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od połowy lutego br. trwa nabór do biogazowego programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Dwa strategiczne cele programu to zwiększenie poziomów recyklingu i wytwarzanie energii na potrzeby w pierwszej kolejności instalacji komunalnych, a w następnej – na potrzeby społeczności lokalnych.

Kolejne warunki do spełnienia przez starających się o dofinansowanie inwestorów są następujące:

  • W instalacji poferment stały podlegać będzie stabilizacji tlenowej.
  • Potrzeby własne w pierwszej kolejności zaspokajane będą z energii wytworzonej w jednostce kogeneracji.
  • Wydajność instalacji fermentacji realizowanej w ramach inwestycji będzie nie mniejsza niż 5 tys. Mg/rok, przy czym łączna masa selektywnie zebranych komunalnych bioodpadów stanowić będzie ponad 70% masy przetwarzanych odpadów.

Więcej na temat biogazowni i fermentacji dowiesz się na nadchodzącej konferencji

Szczegóły: mbp.abrys.pl


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024