– Naszym problemem jest utylizacja zebranych z gmin odpadów. Stąd pomysł na budowę w Łobzie nowoczesnej biogazowni. Obecna metoda utylizacji tego rodzaju odpadów jest nie tylko uciążliwa dla środowiska, ale również i droga – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Świnoujście.
Wspólna uchwała gmin
Delegaci gmin należących do CZG R-XXI, podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do spółki córki działki, na której powstanie instalacja do przetwarzania odpadów biodegradowalnych i zielonych.
– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.
Fermentacja będzie odbywała się w hermetycznie zamkniętej komorze fermentacyjnej.
Projektowanie i budowa zacząć się ma już w 2023 roku. Zakończenie inwestycji ma nastąpić za trzy lata. Przyszła biogazownia będzie produkowała ciepło, prąd i gaz. Prąd będzie wykorzystany na własne potrzeby biogazowni. Natomiast gaz uzyskany w procesie utylizacji odpadów, będzie częściowo wykorzystany jako paliwo do ciężarówek wożących odpady – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Świnoujście.
Wsparcie funduszu
Samorządy, które zdecydują się na budowę biogazowni mogą liczyć na wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od połowy lutego br. trwa nabór do biogazowego programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Dwa strategiczne cele programu to zwiększenie poziomów recyklingu i wytwarzanie energii na potrzeby w pierwszej kolejności instalacji komunalnych, a w następnej – na potrzeby społeczności lokalnych.
Kolejne warunki do spełnienia przez starających się o dofinansowanie inwestorów są następujące:
- W instalacji poferment stały podlegać będzie stabilizacji tlenowej.
- Potrzeby własne w pierwszej kolejności zaspokajane będą z energii wytworzonej w jednostce kogeneracji.
- Wydajność instalacji fermentacji realizowanej w ramach inwestycji będzie nie mniejsza niż 5 tys. Mg/rok, przy czym łączna masa selektywnie zebranych komunalnych bioodpadów stanowić będzie ponad 70% masy przetwarzanych odpadów.
Więcej na temat biogazowni i fermentacji dowiesz się na nadchodzącej konferencji
Szczegóły: mbp.abrys.pl
Komentarze (0)