Instalacja miałaby bowiem odsługiwać obie części wyspy Uznam, polską i niemiecką. – Taki pomysł padł z ust Janusza Żmurkiewicza, prezydenta Świnoujścia podczas spotkania z niemieckimi samorządowcami – relacjonuje szczecińska rozgłośnia.
Pomysł prezydenta
Janusz Żmurkiewicz o pomyśle powstania w Świnoujściu spalarni śmieci i odbioru odpadów od zachodnich sąsiadów rozmawiał z niemieckimi samorządowcami. Jego zdaniem taka inwestycja rozwiązałoby wiele problemów.
– Spalarnia wytwarzała by ciepło. Będzie wymagała naprawdę więcej śmieci, jak my dzisiaj produkujemy. Jeżeli można przewieźć odpady z wyspy Uznam i za te odpady skasować sąsiadów, to jest interes – mówi prezydent Świnoujścia.
Reakcja opozycji
– Pomysłu zdaniem opozycji przekreślać nie należy, jednak należy się zastanowić – mówi Joanna Agatowska, radna SLD.
Poskreśla, że idea obniżania kosztów wywozu śmieci, jest jak najbardziej potrzebna.- Natomiast czy ma być to spalarnia? Powinno to być poddane głębokiej analizie, wcześniejszym rozmowom w naszym gronie samorządowym i dopiero w następnej kolejności przedstawianie tego na szerszym forum – mówi Agatowska.
Radio Szczecin podaje, że wstępnie przedstawiony plan, choć mówi się o nim oficjalnie, nie zakłada jeszcze szczegółów inwestycji, ani jej lokalizacji.
Rządowe wsparcie
NFOŚiGW przygotował specjalny program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów. Jego realizacja miała pomóc branży ciepłowniczej w transformacji energetycznej z jednej strony oraz w zagospodarowaniu termicznej frakcji odpadów z drugiej. W programie zarezerwowano 3 mld zł. Z tej puli 2 mld zł to środki pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego (FM) – nowego instrumentu Unii Europejskiej skierowanego na unowocześnianie sieci energetycznych i poprawę efektywności energetycznej.
Duże zainteresowanie programem wsparcia finansowego dla inwestycji w instalacje termicznego przekształcania odpadów oraz ciepłownictwa świadczy oczywiście o tym, iż mamy do czynienia z realną potrzebą powstawania instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie odpadów nienadających się do recyklingu i równocześnie takich, które nie mogą być składowane. Co więcej, warto podkreślić, zwłaszcza w kontekście kryzysu energetycznego, że instalacje odzysku energii z odpadów pozwalają na produkcję stosunkowo niedrogiego ciepła.
Niewykluczone jednak, że Świnoujście budując instalację transgraniczną może liczyć na dodatkowe środki pochodzące z innych niż NFOŚiGW unijnych form wspierania współpracy transgranicznej w dziedzinie ekologii.
Gość
Komentarz #247014 dodany 2023-06-12 09:00:03
Poje..ło tego Janusza