Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Szczecińska Kolej Metropolitalna otrzymała ponad pół miliarda złotych dotacji

Szczecińska Kolej Metropolitalna otrzymała ponad pół miliarda złotych dotacji
szp
10.05.2018, o godz. 14:54
czas czytania: około 2 minut
0

Kolej metropolitalna dla Szczecina i okolic ma ruszyć w 2022 r. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymało właśnie pół miliarda złotych dofinansowania na modernizację torów, budowę węzłów przesiadkowych i parkingów typu „Parkuj i jedź”. Umowę podpisano w środę, 9 maja.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wartość całego projektu SKM oszacowano na 741 mln zł. 512 mln zł dofinansowania pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na modernizacje linii kolejowej ze Szczecina do Polic oraz budowę drugiego toru na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn, który ma oddzielić ruch pasażerski od to towarowego i tym samym sprawić, że pociągi SKM będą jeździły szybciej.

Dzięki unijnemu wsparciu przebudowane zostanie niemal 24 km linii kolejowych. Dodatkowo na odcinkach Gryfino – Szczecin Główny, Stargard – Szczecin Główny, Szczecin – Goleniów (wraz z odgałęzieniem do goleniowskiego lotniska) zmieni się infrastruktura pasażerska.

SKM zostanie połączona z siecią transportową w mieście. Łącznie powstaną 42 węzły przesiadkowe (autobus/tramwaj – pociąg), parkingi „Parkuj i jedź” (Park & Ride) i parkingi rowerowe (Bike & Ride). – Stawiamy na nowoczesną komunikację publiczną – mówił prezydent Piotr Krzystek. – To ona gwarantuje w niemal 100 procentach sprawne przemieszczanie się w godzinach szczytu i ułatwia życie mieszkańcom nie tylko Szczecina, ale całego obszaru metropolitalnego.

Do tej pory z programu PIiŚ w województwie zachodniopomorskim, kwotą 6,2 mld zł, dofinansowano 92 inwestycje warte w sumie ponad 10,4 mld zł. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na transport, m.in. na budowę drogi ekspresowej S6 Szczecin – Koszalin.

W 2018 r. środki z programu mają wesprzeć m.in. budowę obwodnic Szczecinka, Warzymic i Przecławia, wdrożenie Systemu Informacji Rzecznej Dolnej Odry, rozbudowę drogi S3/A6 na odcinku od węzła Kijewo do węzła Rzęśnica, budowę drogi ekspresowej S3 na odcinku Rzęśnica – Brzozowo oraz rozszerzenie funkcjonalności terminala LNG w Świnoujściu.

Źródł skm.szczecin.plpois.gov.pl 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024