Nowoczesne autobusy Urbino 12 electric za ok. 18 miesięcy pojawią się na ulicach Torunia. Będą to pierwsze autobusy elektryczne, na jakie zdecydowało się miasto.

Umowa podpisana między firmą Solaris a Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu na sześć pojazdów zakłada opcję uzupełnienia zamówienia o dwa dodatkowe autobusy.

Największą zaleta pojazdów jest to, że nie emitują szkodliwych emisji do atmosfery, ponieważ napędzane są energią elektryczną pochodzącą z baterii.

Pojazdy będą ładowane w ciągu dnia za pomocą szybkich ładowarek pantografowych o mocy 120 kW rozmieszczonych w trzech punktach miasta. Z kolei nocą ładowane będą na zajezdni.

Urbino 12 electric będą niskopodłogowe, klimatyzowane, ciche i zostaną wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej z zapowiedziami głosowymi oraz monitoring. Będą też miały 5 packów baterii Solaris High Power, które są przystosowane do szybkiego ładowania prądem o wysokich mocach.

Na pokładzie dostępne będą automaty biletowe. Pasażerowie będą mogli korzystać z bezprzewodowego Internetu, a także będą mogli podładować urządzenia mobilne za pomocą ładowarek USB umieszczonych w poręczach.

Dla bezpieczeństwa kierowcy zapewniona będzie zamknięta kabina, zabudowana na całej szerokości pojazdu, wyposażona w dwoje drzwi. To rozwiązanie szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, zapewnia bowiem konieczny dystans społeczny podczas pandemii koronawirusa. Ponadto dzięki osi elektrycznej z dwoma zintegrowanymi silnikami autobusy będą zapewniały płynną jazdę i przyjemne przyspieszenie.

Czytaj więcej

Skomentuj