Ruszyła tegoroczna odsłona akcji tworzenia zielonych ekranów przy gliwickich trasach o dużym natężeniu ruchu. O kolejne drzewa wzbogacają się pasy drogowe wzdłuż alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Nasadzanych jest tam 90 grabów, które będą chronić mieszkańców pobliskich zabudowań przed hałasem. Stworzą też rodzaj filtra biologicznego, zatrzymując osiadający pył i pochłaniając niektóre zanieczyszczenia komunikacyjne. W przyszłości ich korony mogą stać się miejscem bytowania ptaków. Prace odbywają się w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Zielone ekrany

W ubiegłym roku podobną akcję, z inicjatywy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, przeprowadzono przy tej samej drodze na wysokości ul. św. Wojciecha, gdzie wolne miejsce uzupełniły 83 graby. Także w ubiegłym roku ponad 200 drzew tego samego gatunku nasadzono przy alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na wysokości ul. Tarnogórskiej.

– Tworzenie zielonych ekranów to akcja przewidziana na kilka lat. Naturalne bariery ochronne nie zadziałają od razu, bo rośliny potrzebują czasu na rozrośnięcie się i osiągnięcie optymalnych rozmiarów. To nasza inwestycja w przyszłość – przypomina Dawid Ochód, zastępca dyrektora ZDM w Gliwicach.

Graby do zazieleniania pasów drogowych

Warto podkreślić, że w ramach tegorocznej ogólnomiejskiej akcji zazieleniania pasów drogowych w śródmieściu Gliwic, w niespełna miesiąc w przydrożne lokalizacje trafiło już ponad 600 drzew.

Wybierane są gatunki, które dość szybko rosną, dobrze sprawdzają się w miastach, są odporne na choroby i szkodniki, a przede wszystkim tolerują ekstremalne warunki miejskie, w tym zanieczyszczenie powietrza, mróz i wiatr. Przy planowaniu kompozycji pod uwagę brane są także walory estetyczne, w tym kształt i kolory roślin.

Zobacz też:

Poznań. Nowe nasadzenia zieleni i chodniki

Czytaj więcej

Skomentuj