1 / 3

Szwedzka pracownia architektoniczna Utopia zaprezentowała koncepcję budowy w centrum Sztokholmu krytego parku. Nowoczesna, szklana konstrukcja ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na zieleń, aczkolwiek w tym przypadku chodzi o zieleń pod dachem.

Zadaszony park miałby powstać na skwerze przy Sankt Eriksplan, położonym blisko parku Vasaparken w stolicy Szwecji. Stąd jego nazwa – S:t Erik. To okolica zabudowana ściśle domami, gęsto zaludniona, z dużą liczbą biur, sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych.

Jest to również ważny węzeł komunikacyjny, ze stacją metra i przystankami autobusowymi. Park ma być silnie zintegrowany z otaczającą go infrastrukturą i łatwo dostępny poprzez powiązanie go z pobliskimi trasami dla pieszych.

Kryty park S:t Erik zbudowany ma być w technologii klejonego drewna pokrytego szklanymi taflami. Budynek składać będzie się w sumie z sześciu powiązanych ze sobą elipsoidalnych obiektów różnej wielkości i kształtu. Najwyższy budynek będzie miał ok. 23 m wysokości, całość zaś zajmie niemal 1500 mkw. powierzchni. Również wejście do metra ma być pokryte drewniano-szklaną konstrukcją.

W dobrze oświetlonym wnętrzu znajdzie się mnóstwo zieleni oraz miejsc wypoczynku. Architekci chcą stworzyć niekomercyjne, publiczne miejsce do zabawy, spotkań towarzyskich, kontemplacji i organizacji wydarzeń kulturalnych, z którego korzystać będzie można przez większą część dnia, przez cały rok.

Park jest pierwszym z serii propozycji dotyczących rozwoju Sztokholmu, które nazwano Utopia Ideas. Projekt jest współfinansowany przez Szwedzką Federację Wykonawców Szkła (Glasbranschföreningen) i Szwedzką Radę Budownictwa Drewna (Träbyggnadskansli).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj