Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Szwedzi chcą zbudować w centrum Sztokholmu kryty park

Szwedzi chcą zbudować w centrum Sztokholmu kryty park
dom
18.07.2018, o godz. 13:00
czas czytania: około 2 minut
0

Szwedzka pracownia architektoniczna Utopia zaprezentowała koncepcję budowy w centrum Sztokholmu krytego parku. Nowoczesna, szklana konstrukcja ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na zieleń, aczkolwiek w tym przypadku chodzi o zieleń pod dachem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zadaszony park miałby powstać na skwerze przy Sankt Eriksplan, położonym blisko parku Vasaparken w stolicy Szwecji. Stąd jego nazwa – S:t Erik. To okolica zabudowana ściśle domami, gęsto zaludniona, z dużą liczbą biur, sklepów, punktów gastronomicznych i usługowych.

Jest to również ważny węzeł komunikacyjny, ze stacją metra i przystankami autobusowymi. Park ma być silnie zintegrowany z otaczającą go infrastrukturą i łatwo dostępny poprzez powiązanie go z pobliskimi trasami dla pieszych.

Kryty park S:t Erik zbudowany ma być w technologii klejonego drewna pokrytego szklanymi taflami. Budynek składać będzie się w sumie z sześciu powiązanych ze sobą elipsoidalnych obiektów różnej wielkości i kształtu. Najwyższy budynek będzie miał ok. 23 m wysokości, całość zaś zajmie niemal 1500 mkw. powierzchni. Również wejście do metra ma być pokryte drewniano-szklaną konstrukcją.

W dobrze oświetlonym wnętrzu znajdzie się mnóstwo zieleni oraz miejsc wypoczynku. Architekci chcą stworzyć niekomercyjne, publiczne miejsce do zabawy, spotkań towarzyskich, kontemplacji i organizacji wydarzeń kulturalnych, z którego korzystać będzie można przez większą część dnia, przez cały rok.

Park jest pierwszym z serii propozycji dotyczących rozwoju Sztokholmu, które nazwano Utopia Ideas. Projekt jest współfinansowany przez Szwedzką Federację Wykonawców Szkła (Glasbranschföreningen) i Szwedzką Radę Budownictwa Drewna (Träbyggnadskansli).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024