Ministerstwo infrastruktury przygotowuje drugi pakiet dotyczący programu Mieszkanie Plus, który będzie już niebawem przyjęty przez rząd i skierowany do realizacji – powiedziała w środę premier Beata Szydło.

Jak mówiła szefowa rządu, prace dotyczące programu Mieszkanie Plus toczą się dwutorowo. – Pierwsza część realizowana jest przez bank krajowy (BGK – PAP) i ten program pilotażowy, w którym podpisane zostały już konkretne umowy z samorządami, wszedł w fazę realizacji – poinformowała Beata Szydło na konferencji.

Dodała, że “ministerstwo infrastruktury przygotowuje drugi pakiet, który będzie już niebawem przyjęty przez rząd i skierowany do realizacji”. Jej zdaniem to bardzo ważny program, kolejny po 500+ dedykowany rodzinom. Premier zaznaczyła, że na ten program czekają Polacy.

– Dobre dane demograficzne są tutaj jasnym kierunkiem, w którym powinniśmy pójść – to są mieszkania – powiedziała premier.

Rząd przyjął uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie Plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

Skomentuj