Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: Jaworzno

Łącznie artykułów: 50.

Polski elektryk 2.0. Czy tym razem się uda?

Polski elektryk 2.0. Czy tym razem się uda?

12.06.2026
0

Polska państwowa firma ma wreszcie wybudować rodzimy samochód elektryczny – i to do spółki z technologicznym gigantem, który produkuje m.in. dla Apple i ma budżet w wysokości ok. 25% naszego PKB. Czy projekt zawalczy o zmieniający się europejski rynek motoryzacyjny, czy może jednak podzieli losy sławetnej Izery? Opowiada o tym dr. inż. Maciej Gis z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.

NFOŚiGW finansuje Polski Hub Elektromobilności. 4,5 mld zł na fabrykę w Jaworznie

NFOŚiGW finansuje Polski Hub Elektromobilności. 4,5 mld zł na fabrykę w Jaworznie

13.05.2026
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę na finansowanie Polskiego Hubu Elektromobilności kwotą 4,5 mld zł. Środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwolą na budowę nowoczesnej fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Inwestycja realizowana we współpracy z koncernem Foxconn zakłada transfer technologii i rozpoczęcie produkcji w 2029 roku.

Nowoczesna instalacja energetyczna na terenie oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb

Nowoczesna instalacja energetyczna na terenie oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb

02.09.2025
0

Na terenie oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb w Jaworznie realizowana jest innowacyjna inwestycja, której celem jest stworzenie przyjaznego środowisku źródła zielonej energii. Projekt zakłada połączenie dwóch technologii – fermentacji osadów ściekowych w celu pozyskania biogazu oraz wykorzystania energii słonecznej za pomocą instalacji fotowoltaicznych.

Tauron otrzyma 133 mln zł na produkcję zielonego wodoru

Tauron otrzyma 133 mln zł na produkcję zielonego wodoru

Tauron ma otrzymać ponad 133 miliony złotych dotacji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru. Nowa infrastruktura powstanie na terenie Elektrowni Jaworzno III i ma umożliwić roczną produkcję do 2,8 tysiąca ton ekologicznego paliwa.

Protesty w Strzemieszycach przeciw produkcji kruszyw

Protesty w Strzemieszycach przeciw produkcji kruszyw

05.08.2024
0

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej - protestują przeciwko planom budowy w dzielnicy Strzemieszyce zakładu produkującego kruszywa i granulaty. Mieszkańcy okolicy ul. Hotelowej obawiają się emisji uciążliwych zapachów i niebezpiecznych substancji oraz hałasów. Jednak decyzja środowiskowa już zapadła.

Wodociągi Jaworzno z nowymi

Wodociągi Jaworzno z nowymi "elektrykami"

10.07.2024
0

Jak informują Wodociągi Jaworzno (woj. śląskie), spółka zakupiła cztery nowe samochody elektryczne dla służb technicznych. To elektryczne Volkswageny ID. Buzz. Ich zakup został zrealizowany dzięki programowi „Mój Elektryk”. Przedsiębiorstwo posiada również własną infrastrukturę ładowania.

"Święto Drzewa – ogrody dla przyrody" w Jaworznie

06.05.2024
0

W Jaworznie, przy Szkole Podstawowej nr 11 powstanie nowy ogród przyjazny dla przyrody i edukacji, który rozpoczyna 3-letni projekt Klubu Gaja "Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26", współfinasowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro. Dziś edukatorzy Klubu Gaja razem ze społecznością szkolną założą ogród deszczowy, rabatę przyjazną dla zapylaczy, warzywnik z podwyższonymi grządkami, posadzi owocowe drzewa i krzewy, zbuduje budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla owadów zapylających.

Mróz na przeszkodzie zbiórki odpadów bio

Mróz na przeszkodzie zbiórki odpadów bio

16.12.2022
0

Gwałtowne obniżenie temperatur obnażyły kolejny słaby punkt gospodarki odpadowej. W kubłach zamarzają bioodpady, co uniemożliwia ich opróżnianie. Zbiórkę frakcji bio trzeba wstrzymywać do czasu ocieplenia.

Miasta i firmy komunalne łączą siły w obronie chomika

Miasta i firmy komunalne łączą siły w obronie chomika

Jaworzno, Sosnowiec, Kraków i Poznań to miasta, które jednoczą się w obronie chomika europejskiego. – To gatunek krytycznie zagrożony. Warto jak najszybciej podjąć działania na rzecz ochrony tych zwierząt – zapewnia Joanna Ziomek, ekspert Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Blok w Jaworznie ruszy w sierpniu. Rozpoczęły się prace w jednostce

Blok w Jaworznie ruszy w sierpniu. Rozpoczęły się prace w jednostce

14.08.2022
0

Po oględzinach leja bloku 910 MW w Jaworznie, inspektor Urzędu Dozoru Technicznego zobowiązał spółkę usunięcia wad leja. Prace będą prowadzone przez specjalistów ze spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON i Rafako. Jednostka nie pracuje od 6 sierpnia, zakończenie prac planowane jest do 29 sierpnia 2022 r. Blok do końca października znajduje się w tzw. okresie przejściowym, co wiąże się z etapem strojeń, testów i optymalizacji.

TAURON i Rafako zawarły porozumienie ws. bloku w Jaworznie

TAURON i Rafako zawarły porozumienie ws. bloku w Jaworznie

08.08.2022
0

Nowe Jaworzno Grupa TAURON i Rafako podpisały umowę mediacyjną, na podstawie której zostanie złożony wniosek o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną. Celem mediacji jest wypracowanie nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego - poinformowała spółka.

3 mln zł na drzewa w Jaworznie

3 mln zł na drzewa w Jaworznie

04.02.2022
0

Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert przekazuje dodatkowe 3 mln zł na posadzenie nowych drzew na terenie miasta. Z inicjatywy prezydenta rozpoczynają się obecnie dwa nowe „zielone” projekty.

TAURON odpowiada Rafako w sprawie Jaworzna

TAURON odpowiada Rafako w sprawie Jaworzna

09.09.2021
0

Grupa TAURON nie bagatelizowała, ani nie bagatelizuje sytuacji związanej z naprawą bloku o mocy 910 w Jaworznie. Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki ma nieograniczone możliwości kontaktowania się z zarządem TAURON Polska Energia, a ponadto wielokrotnie osobiście uczestniczył w spotkaniach w centrali Grupy. Dodatkowo w temacie prowadzone są mediacje przy udziale Prokuratorii Generalnej, które dotychczas przynosiły wymierne efekty w postaci m.in. wypracowanego na początku sierpnia harmonogramu naprawy i kolejnych aneksów kontraktowych - wyjaśnia kulisy rozmów między TAURONEM a Rafako Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. O rozmowach na linii TAURON - Rafako pisaliśmy TUTAJ.

Inwestycja Tauronu w Elektrowni Jaworzno za 6 mld zł zagrożona?

Inwestycja Tauronu w Elektrowni Jaworzno za 6 mld zł zagrożona?

Blok węglowy w Elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW miał być wizytówką spółki Tauron i mocnym wsparciem dla krajowej sieci energetycznej. Inwestycja pochłonęła już 6,2 mld zł.  Tymczasem jak donosi portal Business Insider,  Rafako ostrzega, że jeśli w ciągu kilku dni nie znajdzie inwestora, dokończenie naprawy bloku, który z powodu awarii został unieruchomiony, może okazać się niemożliwe. Rafako naciska na kontrolowane przez Skarb Państwa Tauron i Polski Fundusz Rozwoju, by zaangażowały się kapitałowo w ratowanie spółki.

Przebudowa drogi w Jaworznie za prawie 36 mln zł

Przebudowa drogi w Jaworznie za prawie 36 mln zł

Kosztem ponad 35,5 mln zł przebudowany zostanie ok. 1,5-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 79 w dzielnicy Byczyna w Jaworznie. Droga zostanie poprowadzona nowym śladem i częściowo będzie wiodła estakadą. Inwestycję w większości sfinansuje budżet państwa.

css.php
Copyright © 2026