Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: surowce wtórne

Łącznie artykułów: 23.

Zanieczyszczający nadal nie płaci

Zanieczyszczający nadal nie płaci

ROP-u nadal nie ma, zanieczyszczający nie płaci za swoje odpady, a wielu recyklerów stoi na skraju bankructwa lub już zbankrutowało. Tak wygląda dziś rzeczywistość branży recyklingu, która czeka na polski model rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Problem w tym, że wokół mającej go wprowadzić ustawy UC100 trwa wielki spór.

ZPGOZiR rozpoczyna budowę wspólnej reprezentacji branży wokół realnego przetwarzania

ZPGOZiR rozpoczyna budowę wspólnej reprezentacji branży wokół realnego przetwarzania

26.03.2026
0

Dziesięć podmiotów powołało Związek Pracodawców Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Recyklingu (ZPGOZiR) i rozpoczęło proces jego rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowa organizacja powstała jako odpowiedź na rosnącą złożoność regulacyjną, rozproszenie głosu branży oraz potrzebę trwałego, opartego na wiedzy dialogu o przyszłości systemu gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu w Polsce.

Recykling w Łodzi. Rekordowe wyniki sortowni w 2025 roku

Recykling w Łodzi. Rekordowe wyniki sortowni w 2025 roku

15.01.2026
0

Recykling w Łodzi osiągnął w 2025 roku rekordowy poziom – do ponownego przetworzenia trafiło aż 54% odpadów trafiających do łódzkiej sortowni. Miasto sprzedało ponad 19,6 tys. ton surowców wtórnych, co stanowi wzrost o 8% w stosunku do roku ubiegłego. Kluczowym czynnikiem sukcesu okazała się modernizacja linii technologicznych oraz lepsza segregacja „u źródła” prowadzona przez mieszkańców.

Polska liderem recyklingu kartonów? Potrzebne sprawiedliwe przepisy ROP

Kartony po mleku, sokach i napojach roślinnych to cenne źródło surowców wtórnych. Polska dysponuje nowoczesną infrastrukturą, która pozwala je przetwarzać i odzyskiwać z nich papier, aluminium oraz tworzywo sztuczne. Jednak, aby ten system działał skutecznie, potrzebne są przepisy ROP, które w sposób sprawiedliwy uwzględnią opakowania wielomateriałowe w krajowym systemie gospodarki odpadami.

Elektrośmieci w Warszawie - dobrze jest pozbyć się elektroodpadów zgodnie z planem

Nasza cywilizacja produkuje cały czas duże ilości śmieci, które trzeba przetwarzać tak, by nie zagrażały one nam oraz całej planecie, na której przyszło nam żyć. Z pewnością jednym z najpoważniejszych zanieczyszczeń, wymagającym specjalnych procedur w tym zakresie, jest prawidłowo zrealizowany odbiór elektrośmieci. Warszawa, Gdańsk, Kraków czy też Przemyśl - wszędzie tam znajdziemy przedsiębiorstwa, dla których fachowy odbiór elektrośmieci nie jest żadnym problemem. Tego typu podmioty gospodarcze najłatwiej będzie nam znaleźć za pośrednictwem sieci internetowej - wystarczy tylko nieco ich poszukać.

„Przekaż elektrośmieci do recyklingu. Pomóż odzyskać surowce”. 8. edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci już 13 października

„Przekaż elektrośmieci do recyklingu. Pomóż odzyskać surowce”. 8. edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci już 13 października

Jak co roku, 13 października 2025 r. z inicjatywy WEEE Forum obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. W Polsce organizatorami wydarzenia są ElektroEko S.A. oraz UNEP/GRID-Warszawa a partnerami branżowymi: APPLiA Polska i Związek Cyfrowa Polska. Wydarzenie objęły honorowym patronatem Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Celem inicjatywy jest upowszechnienie zasad dotyczących przekazywania zużytego sprzętu do recyklingu.

Klucz do zwrotu czyli jak rozpoznać opakowania w systemie kaucyjnym. Oto oznaczenia

Klucz do zwrotu czyli jak rozpoznać opakowania w systemie kaucyjnym. Oto oznaczenia

20.08.2025
0

System kaucyjny w Polsce zacznie obowiązywać od 1 października 2025 roku. Jest to oficjalnie ustalona data, od której w punktach sprzedaży detalicznej pojawią się napoje w opakowaniach objętych nowymi regulacjami. Od tego momentu konsumenci będą zobowiązani do uiszczania kaucji i zyskają możliwość jej zwrotu. Systemem objęte będą opakowania z odpowiednimi oznaczeniami. Oto piktogramy, które pojawią się na opakowaniach w ramach kaucji.

Jacek Wodzisławski: Około 80% stali i 75% aluminium wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym

Jacek Wodzisławski: Około 80% stali i 75% aluminium wciąż pozostaje w obiegu gospodarczym

Podczas Forum Recyklingu, które odbyło się w dniach 14-15 października w Poznaniu, miała miejsce niezwykle istotna sesja poświęcona metalom żelaznym i nieżelaznym, którą poprowadził Jacek Wodzisławski, Prezes Zarządu Fundacji RECAL. Choć problematyka może wydawać się dość specyficzna, wartość tych surowców sprawia, że ich recykling jest jednym z najważniejszych zagadnień w gospodarce obiegu zamkniętego.

Forum Recyklingu 2024: GOZ w sektorze automotive

Forum Recyklingu 2024: GOZ w sektorze automotive

02.10.2024
0

Recykling w przemyśle motoryzacyjnym odgrywa coraz bardziej kluczową rolę w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W obliczu globalnych wyzwań związanych z ochroną środowiska, przemysł motoryzacyjny zmienia swoje podejście do surowców i produkcji, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które mają na celu zminimalizowanie zużycia surowców pierwotnych oraz maksymalizację wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu.

Elektrośmieci, co z nimi zrobić?

Elektrośmieci, co z nimi zrobić?

W trakcie wiosennych porządków wiele osób natyka się na elektrośmieci, czyli niechciane ładowarki, wysłużone smartfony i niedziałające sprzęty AGD. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, warto pozwolić im na drugie życie. Odpowiednie postępowanie z elektroodpadami może bowiem przyczynić się do ochrony środowiska oraz zaoszczędzenia cennych zasobów.

Sezon wakacyjny też może być ciekawy

Sezon wakacyjny też może być ciekawy

Tematem wiodącym ostatniego spotkania członków Rady RIPOK z cyklu „Rozmowy na temat” na platformie ZOOM, które odbyło się 20 lipca br., były spadkowe trendy zmian cen surowców wtórnych. Dyskusja była jak zwykle merytoryczna i trwała dwie godziny.  Po wstępie Łukasz Dryja, członek zarządu Rady RIPOK, zaprezentował i omówił zestawienie zmian cen poszczególnych asortymentów w ostatnich latach.  Dyskusja była jak zwykle merytoryczna i trwała dwie godziny.  Po wstępie Łukasz Dryja, członek zarządu Rady RIPOK, zaprezentował i omówił zestawienie zmian cen poszczególnych asortymentów w ostatnich latach. 

Długa droga do GOZ. Wciąż nie traktujemy odpadów jako surowca

Długa droga do GOZ. Wciąż nie traktujemy odpadów jako surowca

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią w Polsce prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych i tylko 1/4 z nich jest zbierana w sposób selektywny – wynika z szacunków Conversio, przygotowanych na zlecenie Fundacji PlasticsEurope Polska. Poziom ich recyklingu też znacząco nie rośnie, a zarządzanie nimi pozostaje jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkularnej.

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

Trwają prace nad wyeliminowaniem z użycia szkodliwych odmian plastiku

16.09.2022
0

Zgodnie z szacunkami UNEP, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, przemysł tworzyw sztucznych do 2040 roku podwoi swoje zdolności produkcyjne. Równocześnie potroi się ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających rocznie do oceanów. Państwa na całym świecie podjęły jednak inicjatywę wymierzoną w szkodliwy dla środowiska plastik z grupy polimerów syntetycznych. Nad ograniczaniem jego wykorzystania pracują intensywnie także producenci opakowań. Na aspekt ekologii w opakowaniach często zwracają uwagę również konsumenci.

Łódź: Rekordowa segregacja odpadów

Łódź: Rekordowa segregacja odpadów

15.11.2021
0

Rekordowa ilość posegregowanych odpadów w łódzkiej sortowni. Do tej pory odzyskano ponad 12 tys. ton. To tyle samo co przez cały ubiegły rok - informuje łódzki magistrat podając konkretne dane.

Zbieraj surowce, odbuduj katedrę. Eneris pomaga w Gorzowie

Zbieraj surowce, odbuduj katedrę. Eneris pomaga w Gorzowie

31.07.2017
0

Na początku lipca w gorzowskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny doszło do pożaru. Aby pomóc w jej odbudowie, pracownicy firmy Eneris przeprowadzą zbiórkę surowców, w ten sposób zbierając pieniądze na odbudowę zabytkowej kopuły.

#ChceMiSie. 11 maja Dzień bez Śmiecenia

#ChceMiSie. 11 maja Dzień bez Śmiecenia

10.05.2017
0

W tym roku Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest pod hasłem #ChceMiSie. Zachęcać on ma do segregacji odpadów obalając od lat powtarzane na ten temat mity. Kampania przypada w wyjątkowym okresie – z początkiem lipca zaczną obowiązywać nowe zasady segregacji odpadów komunalnych.

css.php
Copyright © 2026