Łącznie artykułów: 401.
Propozycja systemu kaucyjnego zawarta w najnowszym projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podzieliła interesariuszy rynku. Reprezentowane przez Fundację RECAL środowisko przedsiębiorców opakowań aluminiowych postanowiło zabrać głos odnośnie propozycji objęcia aluminiowych puszek po napojach systemem kaucji, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Prace nad dwoma aktami prawnymi, które na nowo zdefiniują rynek gospodarowania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w Polsce, wchodzą w decydującą fazę. 31 stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt ustawy dotyczącej wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Propozycje komentuje dr Henryk Buczak z Biosystem Organizacji Odzysku Opakowań.
Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
Ustawa recyklingowa to gniot; nie rozwiązuje żadnego problemu - uważają posłanki Lewicy Wanda Nowicka i Anita Sowińska. Według nich projekt resortu klimatu i środowiska noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest skomplikowany i będzie nieskuteczny.
31 stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego projekt ustawy o systemie kaucyjnym. Niemal w tym samym czasie, kolejne kraje europejskie – Słowacja i Łotwa – uruchamiają swoje systemy kaucyjne. Rządową propozycję ocenia Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
31 stycznia do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego w Polsce. O komentarz poprosiliśmy ekspertów związanych z branżą. To o czym mówią wszyscy nasi rozmówcy to fakt, że projekt ten był długo wyczekiwany i generalnie dobrze, że jest.
- Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 R.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, zakładający m.in. wprowadzenie kaucji za opakowania powstałe z butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3l został właśnie skierowany do opiniowania do kilkudziesięciu zainteresowanych organizacji. Strony mają 30 dni na ustosunkowanie się do rządowych propozycji. We wtorek w sprawie wypowiedzieć ma się również wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zakończyła się 13. Konferencja "Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów" organizowana przez wydawnictwo Abrys.
Na Słowacji od 1 stycznia 2022 r. do każdej plastikowej butelki lub puszki z napojami trzeba będzie dopłacić 15 eurocentów kaucji. Władze ostrzegają przed robieniem zapasów przed Nowym Rokiem, bo kaucja dotyczy tylko oznaczonych opakowań. System kaucyjny obejmuje już szklane butelki.
Unijna dyrektywę ws. jednorazowych opakowań plastikowych wdrożymy w 2022 roku - zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że przygotowywane są krajowe przepisów dot. przedsiębiorców i kaucji od butelek.
Szykowany przez polski rząd system kaucyjny może się okazać rozwiązaniem fragmentarycznym i w najlepszym przypadku umiarkowanie efektywnym - pisze weekendowy "Dziennik Gazeta Prawna".
Mimo, że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska przepisy ustawy ustanawiające system kaucyjny mogłyby wejść w życie w połowie 2022 roku. Jednocześnie nie oznacza to, że od połowy przyszłego roku zacznie on funkcjonować.
Jednym z kluczowych elementów rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi jest system kaucyjny. Związek Pracodawców Branży Elektroodpadów i Opakowań ELEKTRO-ODZYSK przygotował rekomendacje dotyczące optymalnego dla polskiego rynku modelu systemu. Zdaniem przedstawicieli branży, wymaga on przede wszystkim silnego zakorzenienia w polskich realiach i położenia nacisku na jego dostępność dla konsumentów.
Uwzględnienie różnych rodzajów opakowań, nie tylko tych np. z plastiku, relatywnie wysoka kaucja zachęcająca do zwrotu opakowań oraz wygodny sposób ich oddania to - według raportu "Recykling się opłaca" - niektóre z elementów, którymi charakteryzować się powinien system kaucyjny w Polsce.
System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l. zacznie być wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział w środę wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Minimalizacja odpadów i recykling - to zagadnienia, nad którymi debatowali eksperci podczas drugiego panelu w pierwszym dniu 25. Edycji Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.
Projekt ustawy dot. wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego powinien zostać opublikowany w połowie października - poinformował w czwartek wiceszef resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Zaproponowany przez resort klimatu model systemu kaucyjnego ma wiele pozytywnych elementów m.in. rezygnację z paragonu, ale trzeba go uzupełnić o możliwość zwrotu puszek aluminiowych - ocenia Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).
Kilka dni temu resort klimatu oznajmił dość nieoczekiwanie, że wraz z wdrażaniem nowego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce, wprowadzany będzie również system kaucyjny dla opakowań.
W pierwszym kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzającej powszechny system kaucyjny dla butelek na napoje: z PET do 3 litrów pojemności, ze szkła - do 1,5 litra - wynika z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Poziom recyklingu odpadów w Polsce nadal jest na niewystarczający. Konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które go zdecydowanie podniosą i pozwolą na sukcesywne zrównywanie się pod tym względem z innymi krajami europejskimi. Jedną z metod, sprawdzoną już w innych krajach, są systemy depozytowe. Według badania opinii przeprowadzonego przez Instytut Pollster, aż 74 proc. ankietowanych Polaków popiera takie rozwiązanie i wiążącą się z nim opłatę, która będzie doliczona do butelek PET, gdy system zacznie działać - informuje ALPLA Polska.
Bardzo ważne, aby system kaucyjny obejmował wszystkie frakcje opakowań, czyli zarówno puszki aluminiowe, butelki plastikowe, jak i szklane – uważają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. To ich odpowiedź na stanowisko Polskiej Izby Handlu, która chciałaby wyłączenia z systemu depozytowo-kaucyjnego opakowań szklanych.
W marcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pochwaliło się przygotowaniem wstępnego projektu ustawy, która w przyszłości umożliwi wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjno-depozytowego. Poparcie Polaków dla jego wdrożenia jest niezaprzeczalne, podobnie jak pozytywne efekty środowiskowe. Co jednak ten system oznacza dla przedsiębiorstw i zakładów przetwarzających odpady komunalne?