Odpady, recykling, technika komunalna, klimat, elektromobilność, odnawialne źródła energii i ochrona środowiska to najważniejsze tematy trwających od środy w Poznaniu targi POLECO.

Grupa Międzynarodowych Targów nagrodziła Złotymi Medalami innowacyjne produkty w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Konkurs piękności hakowców i zgniatarek

Targowa ekspozycja przedstawia urządzenia i efektywne rozwiązania wykorzystywane w zakładach przetwarzania odpadów i sortowniach, myjki do pojemników na odpady, ekologiczne śmieciarki przystosowane do odbioru i transportu surowców, a także maszyny do pielęgnacji zieleni oraz obsługi terenów użyteczności publicznej.

Wśród nich: śmieciarki, kruszarki, naczepy, hakowce, bramowce, wywrotki, rozrywarki, zamiatarki, czyściki, belownice, zgniatarki, pojemniki, pługi, odśnieżarki, kontenery, myjki, niszczarki, recyklomaty i wiele, więcej maszyn, urządzeń i technologii.

Ofertę prezentuje 150 firm z dziewięciu krajów.

Debaty

Poleco to także miejsce spotkań i płaszczyzna wymiany poglądów dla praktyków, naukowców, polityków, urzędników i regulatorów. W ramach tragów odbywa się szereg debat, prelekcji i rozmów. Wśród tematów – specjalne forum poświęcone energii oraz recyklingowi; dobre praktyki w gospodarce odpadami; zeroemisyjny transport i usługi komunalne; ochrona środowiska w praktyce w świetle aktualnych przepisów prawnych; idea 3W (woda – wodór – węgiel); kostka czy asfalt; inspiracje ICT – nowe technologie i źródła finansowania; redukcja lotnych związków organicznych; spotkanie z ekspertami Polskiej Strefy Inwestycji Wielkopolska, wielowarstwowa biodegradowalna folia do ściółkowania upraw, lekkie kruszywo kompozytowe i… setki innych pomysłów na prowadzenie gospodarki przyjaznej środowisku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas konferencji „Transformacja polskiej energetyki i ciepłownictwa – główne wzywania” zapowiedział uruchomienie dwóch istotnych dla branży odpadowej programów. Chodzi o wspieranie budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, jak i program wspierania budowy instalacji do produkcji biogazu. W tej ostatniej dziedzinie mamy okazję dołączyć do grona europejskich liderów. Decyduje o tym specyfika wytwarzanej w Polsce biomasy. Nie dysponujemy dużą ilością biomasy suchej, nadającej się bezpośrednio do spalenia, jesteśmy jednak europejskim liderem w dziedzinie biomasy mokrej. Dla niej odpowiednim sposobem na przetworzenie na energię jest właśnie przerobienie jej na biogaz.

Złote medale

Wzorem poprzednich edycji POLECO Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich uhonorowała jedenaście produktów wystawianych na targach Złotymi Medalami.

Nagrodzeni to:

 • BACKHUS A 38, przerzucarka do pryzm kompostowych. Zgłaszającym była firma Agrex – Co, producentem jest Eggersmann GmbH.
 • Idea 3W, platforma integracji potencjałów naukowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i przedstawicieli sektora publicznego, instytucji finansowych oraz aktywizuje społeczeństwo. Zgłaszający i producent to Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • ION ART technologia selektywnego oczyszczania wód powierzchniowych. Zgłaszający i producent to ART STREFA Witold Skorulski.
 • Kompleksowy System Fotowoltaiczny S-F EKO-SOLAR: koncepcja – projekt – dobór komponentów i urządzeń – konfiguracja – wykonanie. Zgłaszający i producent to EKO-SOLAR sp. z o.o.
 • Moduł Komunalny Globtrak. Rozwiązanie pozwala pozycji przeglądarki internetowej będziesz kontrolować kluczowe parametry pojazdów floty firm komunlanych i ich trasę. Zgłaszający i producent to GLOBTRAK Polska Sp. z o.o.
 • Organiczny środek poprawiający właściwości gleby pn. “Ole!komp!”. Zgłaszający i producent to ROWAJ Sp. z o.o.
 • Recomat SMART RVM, system wspierający zbiórkę opakowań po napojach. Zgłaszający i producent to R3 POLSKA Sp. z o.o.
 • Rozrywarka do bel firmy Matthiessen. Zgłaszający to AGREX – ECO Sp. z o.o. – producent: Matthiessen Lagertechnik GmbH.
 • Samojezdny odkurzacz elektryczny Glutton. Zgłaszający: APRIVA Sp. z o.o. Sp. k. – producent: Glutton Cleaning Machines division of Lange Christian SA.
 • Separator balistyczny Protechnika, maszyna do segregacji odpadów. Zgłaszający i producent to Protechnika Sp. z o.o. Sp. k.
 • SiCompact 2020, Kompaktowy moduł XL SiDrop, modułowy butelkomat, który zbiera i segreguje PET, aluminium i szkło. Zgłaszający: Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A. – producent: Sielaff GmbH & Co. KG.

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj