Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Technologie wod-kan. Wyjątkowy cykl wykładów i warsztatów online

Technologie wod-kan. Wyjątkowy cykl wykładów i warsztatów online
PU
14.02.2023, o godz. 13:19
czas czytania: około 3 minut
0

Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” wraz z zespołem naukowców, ekspertów w dziedzinie inżynierii środowiska z trzech uczelni politechnicznych, przygotowała wyjątkowy projekt dla eksploatatorów. Zapraszamy na półroczny cykl wykładów i warsztatów online.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Technologie wod-kan to projekt, który jest doskonałą okazją na poszerzenie i pogłębienie wiedzy i kwalifikacji z zakresu nowych zanieczyszczeń, rodzajów związków oraz przemian zachodzących w trakcie procesów oczyszczania ścieków i przetwarzania osadów ściekowych.

Wybitni eksperci

Nad całością projektu pieczę sprawują wybitni eksperci, którzy w swej pracy naukowej zajmują się kwestiami związanymi z inżynierią środowiska. Koordynatorką projektu jest prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Warszawskiej. Pani profesor współpracuje z naukowcami w kraju i za granicą, m.in. z Norwegii, Szwecji, Francji, Czech, Belgii, USA, RPA oraz samorządowcami i przedsiębiorcami działającymi na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Jest też członkiem komitetu sterującego projektu FULLRECO4US-Cost Action, Cross Border, Transfer and Development of Sustainable Resource Recovery Strategies Towards Zero Waste (2021-2025).

Nowe zanieczyszczenia

Za nami pierwsze, styczniowe spotkanie z prof. Agatą Rosińską, która mówiła m. in. o nowych zanieczyszczeniach w oczyszczalniach ścieków, źródłach i drogach transportu nowych zanieczyszczeń w środowisku, czy przemianach zanieczyszczeń podczas oczyszczania i przetwarzania osadów ściekowych.

III stopień oczyszczania ścieków

To temat drugiego spotkania, które już niedługo, bo 28. lutego, poprowadzi prof. dr hab. inż. Ewa Neczaj z wydziału infrastruktury i środowiska Politechniki Częstochowskiej.

– Poruszymy kwestie ponownego wykorzystania ścieków, technologii stosowanych w III stopniu oczyszczania (np. metod zaawansowanego utleniania), i efektywności usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych, fizycznych oraz chemicznych – mówi prof. Ewa Neczaj.

Przetwarzanie osadów ściekowych

W marcu przyjdzie czas na spotkanie z koordynatorką całego cyklu – prof. dr hab. inż. Małgorzatą Kacprzak.

– Będziemy mówić o wadach i zaletach obecnie stosowanych technologii w kontekście energetycznym, technologiach eksperymentalnych, oddziaływaniach środowiskowych, LCA i śladzie węglowym. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w całym cyklu – mówi prof. Małgorzata Kacprzak.

Urządzenia w oczyszczalniach

Analiza procesów technologicznych stosowanych w oczyszczaniu  ścieków w aspekcie rosnących wymagań środowiskowych, analiza współczesnych rozwiązań technicznych w układach i systemach oczyszczania ścieków, techniczne i technologiczne aspekty wybranych zaawansowanych metod oczyszczania ścieków będą przedmiotem wykładu i warsztatów nr cztery, 21 kwietnia poprowadzi dr hab. inż. Dariusz Boruszko, prof. Politechniki Białostockiej.

– Zagadnień jest sporo, bo poruszymy kwestie mechanizmu i kinetyki biologicznego oczyszczania, złóż fluidalnych, metod kombinowanych, metod membranowych, hermetyzacji, dezodoryzacji, dezynfekcji, czy podziałów na systemy i rodzaje reaktorów stosowanych w oczyszczaniu ścieków – mówi prof. Dariusz Boruszko.

Samowystarczalność energetyczna

Czym tak naprawdę jest samowystarczalność energetyczna oczyszczalni ścieków i jak ją osiągnąć? Czy metodą na jej osiągnięcie jest ciepło ze ścieków? A może biogaz?

– Będziemy rozmawiać o rozkładzie zużycia energii w oczyszczalni ścieków, metodach intensyfikacji produkcji biogazu i odnawialnych źródłach energii. Ale nie tylko o fotowoltaice, również o potencjale hydroenergetycznym i pompach ciepła, a także o biogazie i biometanie, czyli o metodach uszlachetniania biogazu – mówi dr hab. Anna Grosser, prof. Politechniki Częstochowskiej, która spotka się z uczestnikami cyklu podczas sesji majowej.

Odzysk substancji

Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł, prof. Politechniki Warszawskiej, podczas ostatniej,  sesji cyklu w czerwcu, będzie mówić o odzysku surowców w kontekście idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Tematem będą technologie i możliwości odzysku fosforu i azotu oraz związków organicznych. Poruszymy również problematykę substancji rosnącego ryzyka oraz edukacji w kontekście budowania świadomości społecznej – mówi prof. Monika Żubrowska-Sudoł.

Wykłady z cyklu technologie wod-kan rozpoczęły się 26 stycznia br. Przedsięwzięcie potrwa przez pół roku, a sesje wykładowe i warsztatowe będą się odbywać w formule online raz w miesiącu. Szczegóły dotyczące programu oraz możliwości rejestracji znajdą Państwo na stronie https://technologie.abrys.pl. Organizatorami cyklu są redakcje miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” i Portalu Komunalnego, a partnerami merytorycznymi  Politechnika Warszawska, Politechnika Częstochowska i Politechnika Białostocka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024