Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Technologie wod-kan. Wyjątkowy cykl wykładów i warsztatów online

Technologie wod-kan. Wyjątkowy cykl wykładów i warsztatów online
PU
14.02.2023, o godz. 13:19
czas czytania: około 3 minut
0

Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” wraz z zespołem naukowców, ekspertów w dziedzinie inżynierii środowiska z trzech uczelni politechnicznych, przygotowała wyjątkowy projekt dla eksploatatorów. Zapraszamy na półroczny cykl wykładów i warsztatów online.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Technologie wod-kan to projekt, który jest doskonałą okazją na poszerzenie i pogłębienie wiedzy i kwalifikacji z zakresu nowych zanieczyszczeń, rodzajów związków oraz przemian zachodzących w trakcie procesów oczyszczania ścieków i przetwarzania osadów ściekowych.

Wybitni eksperci

Nad całością projektu pieczę sprawują wybitni eksperci, którzy w swej pracy naukowej zajmują się kwestiami związanymi z inżynierią środowiska. Koordynatorką projektu jest prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Warszawskiej. Pani profesor współpracuje z naukowcami w kraju i za granicą, m.in. z Norwegii, Szwecji, Francji, Czech, Belgii, USA, RPA oraz samorządowcami i przedsiębiorcami działającymi na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Jest też członkiem komitetu sterującego projektu FULLRECO4US-Cost Action, Cross Border, Transfer and Development of Sustainable Resource Recovery Strategies Towards Zero Waste (2021-2025).

Nowe zanieczyszczenia

Za nami pierwsze, styczniowe spotkanie z prof. Agatą Rosińską, która mówiła m. in. o nowych zanieczyszczeniach w oczyszczalniach ścieków, źródłach i drogach transportu nowych zanieczyszczeń w środowisku, czy przemianach zanieczyszczeń podczas oczyszczania i przetwarzania osadów ściekowych.

III stopień oczyszczania ścieków

To temat drugiego spotkania, które już niedługo, bo 28. lutego, poprowadzi prof. dr hab. inż. Ewa Neczaj z wydziału infrastruktury i środowiska Politechniki Częstochowskiej.

– Poruszymy kwestie ponownego wykorzystania ścieków, technologii stosowanych w III stopniu oczyszczania (np. metod zaawansowanego utleniania), i efektywności usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych, fizycznych oraz chemicznych – mówi prof. Ewa Neczaj.

Przetwarzanie osadów ściekowych

W marcu przyjdzie czas na spotkanie z koordynatorką całego cyklu – prof. dr hab. inż. Małgorzatą Kacprzak.

– Będziemy mówić o wadach i zaletach obecnie stosowanych technologii w kontekście energetycznym, technologiach eksperymentalnych, oddziaływaniach środowiskowych, LCA i śladzie węglowym. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w całym cyklu – mówi prof. Małgorzata Kacprzak.

Urządzenia w oczyszczalniach

Analiza procesów technologicznych stosowanych w oczyszczaniu  ścieków w aspekcie rosnących wymagań środowiskowych, analiza współczesnych rozwiązań technicznych w układach i systemach oczyszczania ścieków, techniczne i technologiczne aspekty wybranych zaawansowanych metod oczyszczania ścieków będą przedmiotem wykładu i warsztatów nr cztery, 21 kwietnia poprowadzi dr hab. inż. Dariusz Boruszko, prof. Politechniki Białostockiej.

– Zagadnień jest sporo, bo poruszymy kwestie mechanizmu i kinetyki biologicznego oczyszczania, złóż fluidalnych, metod kombinowanych, metod membranowych, hermetyzacji, dezodoryzacji, dezynfekcji, czy podziałów na systemy i rodzaje reaktorów stosowanych w oczyszczaniu ścieków – mówi prof. Dariusz Boruszko.

Samowystarczalność energetyczna

Czym tak naprawdę jest samowystarczalność energetyczna oczyszczalni ścieków i jak ją osiągnąć? Czy metodą na jej osiągnięcie jest ciepło ze ścieków? A może biogaz?

– Będziemy rozmawiać o rozkładzie zużycia energii w oczyszczalni ścieków, metodach intensyfikacji produkcji biogazu i odnawialnych źródłach energii. Ale nie tylko o fotowoltaice, również o potencjale hydroenergetycznym i pompach ciepła, a także o biogazie i biometanie, czyli o metodach uszlachetniania biogazu – mówi dr hab. Anna Grosser, prof. Politechniki Częstochowskiej, która spotka się z uczestnikami cyklu podczas sesji majowej.

Odzysk substancji

Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł, prof. Politechniki Warszawskiej, podczas ostatniej,  sesji cyklu w czerwcu, będzie mówić o odzysku surowców w kontekście idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Tematem będą technologie i możliwości odzysku fosforu i azotu oraz związków organicznych. Poruszymy również problematykę substancji rosnącego ryzyka oraz edukacji w kontekście budowania świadomości społecznej – mówi prof. Monika Żubrowska-Sudoł.

Wykłady z cyklu technologie wod-kan rozpoczęły się 26 stycznia br. Przedsięwzięcie potrwa przez pół roku, a sesje wykładowe i warsztatowe będą się odbywać w formule online raz w miesiącu. Szczegóły dotyczące programu oraz możliwości rejestracji znajdą Państwo na stronie https://technologie.abrys.pl. Organizatorami cyklu są redakcje miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” i Portalu Komunalnego, a partnerami merytorycznymi  Politechnika Warszawska, Politechnika Częstochowska i Politechnika Białostocka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024