1 / 22

Fabryka baniek mydlanych z pokazem świetlnych dronów, pierwszy w Polsce mapping wykorzystujący znane z kin okulary 3D, ogromna świetlna brama, mappingi na budynkach oraz Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna — to wszystko podczas dziewiątej edycji Bella Skyway Festival – festiwalu światła w Toruniu.

Świetlne instalacje po raz kolejny zagościły na toruńskiej Starówce, gdzie wszyscy zainteresowani mogą podziwiać je codziennie wieczorem aż do niedzieli 27 sierpnia. To już 9. edycja Bella Skyway Festival.

Wielką atrakcją tegorocznej edycji festiwalu okazało się „Water Concept Factory” — animowane, lekko niezdarne i przezabawne stworki, dążące do utworzenia idealnej bańki mydlanej. Główną atrakcją projekcji nad bulwarami wiślanymi były jednak rozświetlone drony, unoszące się nad głowami widzów. Te pojawiły się na Bella Skyway Festival po raz pierwszy w historii.

W tym roku, po trzyletniej nieobecności, w Toruniu pojawiła się również grupa Marianolight. Świetlne sklepienie ich autorstwa, które rozciąga się nad ulicą Szeroką, wykonane jest z tysięcy światełek LED.

W Kościele Akademickim pw. Świętego Ducha będzie można obejrzeć projekcję połączoną z muzyką na żywo. Autorem „Organum”, które rozświetli kościół, jest polski artysta Kacper Nowak.

Na budynku urzędu marszałkowskiego uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć mapping wykonany w technologii 3D przez portugalską grupę Occubo. „Urban Poetry” to poetyckie połączenie miejskiej scenerii z elementami natury.

Na uczestników czekają również wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie mapping na budynku Teatru im. Wilama Horzycy pod nazwą „Legenda Północy”. W trwającej od kwietnia kampanii „Legenda Północy” marka Specjal — sponsor wydarzenia — w formie komiksów prezentuje blisko 30 historii i podań z północnych regionów Polski, w tym Pomorza i Kujaw.

Wszyscy miłośnicy rowerów będą mogli wziąć udział w Świetlnej Rowerowej Masie Krytycznej, która już po raz ósmy przyłączy się do Bella Skyway Festival. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń zachęca wszystkich rowerzystów do przygotowania specjalnego oświetlenia swoich pojazdów.

Czytaj więcej

Skomentuj