Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Trwa przebudowa centrum Poznania. Trzeba było usunąć drzewa

Trwa przebudowa centrum Poznania. Trzeba było usunąć drzewa
Dominik Szymański
23.10.2017, o godz. 9:48
czas czytania: około 3 minut
0

Przebudowa reprezentacyjnej ulicy Poznania - Świętego Marcina - idzie zgodnie z harmonogramem. Nie obywa się jednak bez wpadek, głównie związanych z mało czytelnym oznakowaniem zmian komunikacyjnych oraz kiepskiej informacji z tym związanej. Niebawem także rozpoczęcie rewitalizacji ul. Rybaki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Rozpoczął się etap prac na Św. Marcinie związany z usuwaniem drzew. Po zakończeniu inwestycji reprezentacyjna ulica Poznania stanie się zieloną aleją z nowymi, ale już wyrośniętymi, drzewami.

Niestety, podjęte próby przesadzenia dotychczasowych drzew nie dały pozytywnych efektów – głównie ze względu na systemy korzeniowe, które głęboko wrosły w infrastrukturę podziemną. Wszystkie prace związane z wcześniejszą, a także mającą nastąpić, wycinką poprzedzono uzyskaniem wymaganych decyzji i zgód.

– Pas zieleni na ul. Św. Marcin musiał zostać usunięty, ponieważ docelowo w tym miejscu poprowadzone zostanie torowisko tramwajowe, które zostanie przesunięte na północ – informuje Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Pozostawienie w obecnym miejscu drzew uniemożliwiłoby powstanie torowiska o odpowiednich parametrach technicznych i właściwym promieniu łuku.

Za 250 mln zł przebudują jedną z najważniejszych ulic Poznania. Zobacz, co się zmieni!

W projekcie przewidziano nasadzenia drzew i krzewów oraz wybudowanie małej architektury w znacznie większym zakresie niż do tej pory. Będą to drzewa lepszej jakości, bo dotychczas na ul. Św. Marcin rosły głównie akacje. Nowa zieleń ożywi arterię, a w połączeniu z przemyślaną infrastrukturą i elementami małej architektury zadecydować ma o pozytywnym postrzeganiu jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Poznania.

– Święty Marcin przeistoczy się w zieloną aleję, którą tworzyć będzie 65 kilkumetrowych drzew: 48 klonów pospolitych i 17 lip holenderskich. Będą się one komponować z niskimi nasadzeniami. Warto zaznaczyć, że w projekcie rewitalizacyjnym przewidziano, jak zabezpieczyć korzenie klonów oraz lip. Będą one rozwijać się bez kolizji z infrastrukturą dzięki systemom antykompresyjnym – wyjaśnia Piotr Izydorski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Pierwszy etapu „Projektu Centrum” zakończyć ma się wiosną 2019 roku. Tramwaje powinny wrócić na Św. Marcin jeszcze szybciej, bo już jesienią przyszłego roku. Generalny wykonawca zdobył konieczne podpisy i prace budowalne rozpoczną się w ciągu kilku dni. Dlatego wykonawca czekał z wycięciem ostatnich kilku drzew do samego końca.

Przy okazji remontu ulicy Św. Marcin trwają zaawansowane prace renowacyjne kamienic miejskich przy ul. Kantaka oraz ul. 3 Maja. W najbliższym okresie przedstawiciele miasta spotkają się z właścicielami budynków Alf, aby porozmawiać o ich zamiarach względem zmiany wizerunku kompleksu.

– Przygotowujemy remont kamienicy przy ul. Św. Marcin 30 razem z rozbudową kina Muza – informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. –  W planach jest remont kamienicy przy ul. Św. Marcin 75. Remonty prowadzą lub zaczynają prowadzić także prywatni właściciele m.in. jednego z budynków Alf, gdzie powstaje hotel oraz kamienicy w sąsiedztwie dawnego Collegium Historicum UAM, gdzie powstanie m.in. Centrum Szyfrów Enigma.

W listopadzie rozpocznie się także przebudowa ul. Rybaki. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęła przetarg, który wyłonił wykonawcę robót. W ciągu najbliższych dni PIM podpisze umowę na wykonanie remontu ulicy z konsorcjum poznańskich spółek: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Roman Dyba oraz  Budromel. Koszt przebudowy wyniosą 2,996 mln zł. Po remoncie, w wyniku którego ulica i chodniki zyskają nową, estetyczną nawierzchnię, ul. Rybaki będzie jednokierunkowa.

Oprócz chodników wykonanych z kostki kamiennej, płyt betonowych i kamiennych na ulicy pojawi się również zieleń i mała architektura. Przybędzie ponad 20 drzew, 5 ławek i 400 m² terenów zagospodarowanego pod zieleń niską. Uporządkowany zostanie sposób parkowania. Uwolnione od samochodów chodniki ułatwią poruszanie się pieszym. Końcowy odbiór całości prac ma nastąpić nie później niż 6 lipca przyszłego roku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023