Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

V Forum Zarządcy Zieleni – Poznań na pierwszej linii frontu klimatycznego

V Forum Zarządcy Zieleni – Poznań na pierwszej linii frontu klimatycznego
Judyta Więcławska
21.05.2025, o godz. 12:42
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś w poznańskim hotelu ForZa bije serce polskiej zieleni miejskiej. V Forum Zarządcy Zieleni rozpoczęło się punktualnie o 9.00 i od pierwszych minut wiadomo było, że nie będzie to jedynie seria sztampowych prezentacji, lecz przestrzeń do konkretnej rozmowy o tym, jak naprawdę adaptować miasta do zmian klimatu. We współpracy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

W Poznaniu trwa dziś V Forum Zarządcy Zieleni – ogólnopolska konferencja poświęcona adaptacji miast do zmian klimatu. W wydarzeniu, które odbywa się w Hotelu ForZa, biorą udział przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, środowisk naukowych oraz eksperci z różnych branż – od architektury krajobrazu, przez gospodarkę wodną, po inżynierię i projektowanie przestrzeni publicznych. Wspólnym mianownikiem tegorocznych wystąpień jest konieczność współpracy międzybranżowej i szukanie realnych rozwiązań dla coraz bardziej palących wyzwań klimatycznych.

– Nie organizujemy tej konferencji, żeby jeszcze raz “zdiagnozować problem”. Jesteśmy tu po to, by rozmawiać o tym, co już działa, a co blokuje skuteczne działanie. Jeśli chcemy mówić o adaptacji miast do zmian klimatu na poważnie – to tylko wspólnym głosem: praktyków, urzędników, naukowców i wykonawców – podkreślała Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”, organizatorka i moderatorka wydarzenia.

Wielowątkowość Forum

Program tegorocznego Forum jest intensywny i wielowątkowy. Wystąpienia otwierające dotyczyły m.in. aktualnych ram prawnych i finansowych dla miejskich planów adaptacji (dr inż. Veranika Stopczyk, Ministerstwo Klimatu i Środowiska), konkretnych działań podejmowanych w Poznaniu (Szymon Prymas, UMP) oraz wyzwań rewitalizacji centrum miasta z uwzględnieniem funkcji błękitno-zielonej infrastruktury (Karolina Milewska, UMP).

W kolejnych sesjach pojawiły się zagadnienia związane z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi w zarządzaniu zielenią (Witold Drabczyk, Rainbird), rolą zespołów interdyscyplinarnych (Weronika Sęczek, Midori Studio), czy praktycznymi aspektami zamówień publicznych na inwestycje zielone. Nie zabrakło również wystąpień naukowych o wdrażaniu wyników badań w projektowaniu zieleni (dr hab. inż. Marzena Suchocka, SGGW), czy o funkcjonowaniu ekosystemów miejskich (dr Wojciech Zarzycki).

Podstawą jest wymiana doświadczeń i współpraca

Ważnym punktem programu są panele dyskusyjne – otwarte, wielogłosowe rozmowy z udziałem ekspertów z różnych dziedzin. Tematyka? Od realiów adaptacji klimatycznej, przez dobre praktyki w planowaniu i realizacji projektów, po konkretne wyzwania związane ze specyfikacją OPZ i wymaganiami gestorów sieci. Wszystko po to, by zbliżać do siebie światy często rozdzielone: inwestorów, wykonawców i projektantów.

Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: “Wielobranżowa współpraca w adaptacji miast do zmian klimatu” – i nie jest to jedynie deklaracja. To rzeczywisty kierunek, w którym zmierza branża odpowiedzialna za jakość życia w miastach – także w obliczu coraz silniejszych skutków kryzysu klimatycznego.



Wizja w terenie

Drugiego dnia konferencji uczestnicy wezmą udział w wizji terenowej, obejmującej realizacje Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania – takie jak skwer przy ul. Norwida, przestrzenie w centrum (ul. Św. Marcin, ul. 27 Grudnia, Aleje Marcinkowskiego) oraz skwer przy ul. Gdańskiej – a także projekt Zarządu Zieleni Miejskiej: Park im. ks. Tadeusza Kirschke. Będzie to okazja, by przyjrzeć się z bliska, jak przekłada się współpraca międzybranżowa na konkretne działania w przestrzeni miejskiej.

Partnerzy merytoryczni Forum: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urząd Miasta Poznania oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Forum uzyskało patronat honorowy Prezydenta miasta Poznania oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Partner strategiczny: Rain bird. Partnerzy: Egoe, Rosa Ćwik.

Patronat branżowy: Federacja Arborystów Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

Patronat medialny sprawują: miesięcznik „Przegląd Komunalny”, portalkomunalny.pl, miesięcznik „Wodociągi Kanalizacja”.

Obszerna relacja z V Forum Zarządcy Zieleni pojawi się w czerwcowym wydaniu “Zieleni Miejskiej”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025