Urząd marszałkowski oraz naukowcy z Politechniki Opolskiej przygotowują się do realizacji projektu, który ma zapewnić skuteczną dbałość o czyste powietrze. Działania te są podejmowane w związku ze wspólnym przystąpieniem do programu LIFE.

Unijny program LIFE, do którego województwo opolskie skierowało wniosek, to jedyny instrument finansowy przeznaczony tylko do finansowania projektów służących ochronie środowiska i klimatowi.

Zadaniem naukowców z Politechniki Opolskiej jest wykształcenie kadry dla każdej gminy, a urząd marszałkowski ma stworzyć m.in. platformę współpracy i jednolity system informacyjny wspierający realizację programu ochrony powietrza w regionie.

– Każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. Specjaliści sprawdzą przykładowo czy wystarczy ocieplić budynek lub jaki zastosować piec. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Podkreśla, że ważne jest to, aby dokonywać zmian w obszarze poprawy jakości powietrza. Z kolei Politechnika Opolska będzie prowadzić studia przygotowujące pracowników np. w obszarze doradztwa przy wymianie kotłów. Wesprze też systemy, które pozwolą zebrać informacje o jakości powietrza. Jak zaznacza rektor Politechniki Opolskiej dr hab. Marcin Lorenc obecnie rośnie popularność pomp ciepła  i ogniw fotowoltaicznych.

Trwają również rozmowy, aby poszerzyć grupę partnerów w projekcie LIFE o Ministerstwo Rozwoju oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. NFOŚiGW dał promesę w kwocie 4 mln zł na tzw. wkład własny. Zainteresowanie w dalszej perspektywie w nim udziałem zadeklarował rząd. W czwartek 6 lutego zostaną podpisane porozumienia partnerskie z 42 samorządami z woj. opolskiego.

Czytaj więcej

Skomentuj