Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Tylko jeden region stara się o pieniądze na walkę ze smogiem z programu LIFE

Tylko jeden region stara się o pieniądze na walkę ze smogiem z programu LIFE
Barbara Krawczyk
05.02.2020, o godz. 9:12
czas czytania: około 2 minut
0

Urząd marszałkowski oraz naukowcy z Politechniki Opolskiej przygotowują się do realizacji projektu, który ma zapewnić skuteczną dbałość o czyste powietrze. Działania te są podejmowane w związku ze wspólnym przystąpieniem do programu LIFE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Unijny program LIFE, do którego województwo opolskie skierowało wniosek, to jedyny instrument finansowy przeznaczony tylko do finansowania projektów służących ochronie środowiska i klimatowi.

Zadaniem naukowców z Politechniki Opolskiej jest wykształcenie kadry dla każdej gminy, a urząd marszałkowski ma stworzyć m.in. platformę współpracy i jednolity system informacyjny wspierający realizację programu ochrony powietrza w regionie.

– Każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. Specjaliści sprawdzą przykładowo czy wystarczy ocieplić budynek lub jaki zastosować piec. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Podkreśla, że ważne jest to, aby dokonywać zmian w obszarze poprawy jakości powietrza. Z kolei Politechnika Opolska będzie prowadzić studia przygotowujące pracowników np. w obszarze doradztwa przy wymianie kotłów. Wesprze też systemy, które pozwolą zebrać informacje o jakości powietrza. Jak zaznacza rektor Politechniki Opolskiej dr hab. Marcin Lorenc obecnie rośnie popularność pomp ciepła  i ogniw fotowoltaicznych.

Trwają również rozmowy, aby poszerzyć grupę partnerów w projekcie LIFE o Ministerstwo Rozwoju oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. NFOŚiGW dał promesę w kwocie 4 mln zł na tzw. wkład własny. Zainteresowanie w dalszej perspektywie w nim udziałem zadeklarował rząd. W czwartek 6 lutego zostaną podpisane porozumienia partnerskie z 42 samorządami z woj. opolskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024