Sejm zatwierdził w piątkowym głosowaniu 17 poprawek zasugerowanych przez Senat. Oznacza to, że nowelizację ustawy o ucpg od wejścia w życie dzieli tylko podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.
Jedną z najważniejszych nowości w ustawie jest możliwość zwiększenia opłaty za śmieci dla tych mieszkańców, którzy nie segregują odpadów nawet do czterokrotności opłaty za odbiór odpadów posegregowanych. Eksperci oceniają jednak, że w praktyce gminy mogą niezbyt często korzystać z takiej sankcji.
Inną ważną zmianą jest tzw. zniesienie regionów w gospodarce odpadami. W praktyce umożliwi to samorządom przekazywanie odpadów do zagospodarowania w dowolnym zakładzie w kraju, a nie – jak było do tej pory – tylko w obrębie regionu.
Poprzez wycofanie się z regionalizacji w odpadach resort środowiska chce walczyć z monopolem na rynku i obniżyć ceny za zagospodarowanie śmieci.
Sejm przyjął też rozwiązanie, które umożliwi samorządom dopłaty do gminnych systemów gospodarki odpadami. Pieniądze na ten cel będą mogły pochodzić z dochodów ze sprzedaży surowców wtórnych.
Na obniżki opłat mogą liczyć mieszkańcy posiadający przydomowe kompostowniki. Jeśli gmina skontroluje właściciela, który złożył deklarację o kompostowniku, a takowego nie posiada, wówczas straci on zniżkę.
Nowelizacja ustawy o ucpg potrzebuje jeszcze podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze przed końcem wakacji.
Komentarz #18568 dodany 2019-07-20 09:59:48
To monopol w końcu upadnie . I te przeszacowane RIPOKI zaczną prosić o towar.