W południowej części miasta na gminnej działce położonej przy ul. Lilpopa i Kraszewskiego powstanie Park Niepodległości. Częściowo zadrzewiony teren zostanie zagospodarowany na cele rekreacyjne i edukacyjne, aby stworzyć nową ogólnie dostępną dla wszystkich atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzeń do wypoczynku, spacerów i relaksu.

Podpisano umowę na realizację pierwszego etapu budowy Parku Niepodległości w Brwinowie. Koszt budowy parku wyniesie 1 137 012,00 zł. Wykonawca wyłoniony w przetargu ma 6 miesięcy na wykonanie umowy. Tym samym, już w przyszłym roku mieszkańcy Brwinowa będą mogli cieszyć się nowym parkiem idealnym do spacerów, spotkań i zabawy połączonej z edukacją. W tym rejonie miasta nie było do tej pory tego rodzaju przestrzeni publicznej.

Zieleń, rekreacja i nauka przez zabawę

W Parku Niepodległości, którego koncepcja zrodziła się w roku 100-lecia niepodległości Polski, wśród starego drzewostanu oraz nowych nasadzeń roślin powstaną oświetlone utwardzone kostką i żwirem alejki oraz ścieżki, ujęcie wody pitnej (poidło) oraz staną ławki i stoły. Zostanie zbudowany skwer niepodległości i drewniany taras usytuowany nad rowem drenażowym.

W strefie wyznaczonej pod plac zabaw – na tzw. placyku optycznym – zainstalowane będą urządzenia zabawowe o funkcjach edukacyjnych, bowiem koncepcji budowy parku przyświecała także idea edukacji przez zabawę. Kalejdoskop gigant, peryskop, krzywe zwierciadło, spirala, pryzmat, lustro walcowe i tarcza Newtona to zabawki edukacyjne, które pozwolą zapoznać się z prawami fizyki i umożliwią poznawanie otaczającego nas świata.

Park Niepodległości ma cechować nowoczesny zgeometryzowany sposób rozplanowania przestrzeni wykorzystujący istniejący drzewostan i urozmaicone ukształtowanie terenu.

Czytaj więcej

Skomentuj