1 / 11

Projektanci z pracowni Fuses-Viader Architects zmienili XIX-wieczną twierdzę Santa Julia w hiszpańskiej Gironie w nowoczesny kompleks wypoczynkowo-edukacyjny. Aby uzyskać pożądany efekt, większość konstrukcji dawnego obiektu fortyfikacyjnego zakopano pod ziemią.  

Twierdza Santa Julia w Gironie ma kilka poziomów. Kamienne ściany i sklepienia w większości zakopano pod ziemią. W ten sposób wyznaczono na niższych kondygnacjach miejsce na muzeum i współczesne centrum sztuki, natomiast w wyższej strefie, która służyła niegdyś za magazyn materiałów wybuchowych, stworzono nowoczesny hotel. W obiekcie znajdują się także restauracje, a na zewnątrz tereny edukacyjne. Całość połączona jest siecią licznych korytarzy.

Pośrodku twierdzy znajduje się imponująca, owalna sala o wysokości 7,5 m. Ogromne pomieszczenie wyposażono w podłogę pokrytą metalem, a całość oświetlona jest dzięki okrągłemu świetlikowi umieszczonemu pośrodku sufitu.

Projekt przebudowy twierdzy łączy dwa rozwiązania. Przede wszystkim odnowiono istniejące budynki z zachowaniem charakteru surowej, mocnej i bezpiecznej fortecy, pokrytej dodatkowo zielonymi dachami, zapewniającymi wyjątkowy system pasywnego chłodzenia. Jednocześnie dobudowano nowoczesną konstrukcję składającą się głównie z lekkich, oszklonych fasad i ścian wykonanych ze stali kortenowskiej. Całość tworzy niepowtarzalny kompleks o charakterze edukacyjno-wypoczynkowym.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj