Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W gronie Promotorów Czystej Energii

W gronie Promotorów Czystej Energii
19.10.2022, o godz. 0:28
czas czytania: około 3 minut
0

W czasie Gali kongresu Envicon 2022 r. nagrodzono zwycięzców w konkursu „Promotor Czystej Energii”. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii „Osobowość” prof. dr inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu , w kategorii „Inwestycja” Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława, a w kategorii „Kampania informacyjno-edukacyjna” Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tytuł Promotor Energetyki Odnawialnej redakcji miesięcznika „Czysta Energia” ustanowiony został w 2004 roku. Jego celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego i propagowania postaw mających wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w skali ogólnokrajowej, a także osób i instytucji, które przyczyniły się do wdrożeń rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Jacek Dach

Profesor dr hab. inż. Jacek Dach to Specjalista w zakresie biologicznego przetwarzania odpadów, a kilkanaście lat swojej kariery naukowej poświęcił na popularyzację biogazu. Profesor jest kierownikiem Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pracownia zajmuje się badaniami dotyczącymi procesu fermentacji metanowej, kompostowania, technologiami dezodoryzacji i redukcji emisji gazowych oraz metodami zagospodarowania odpadów organicznych. Funkcjonuje tu obecnie największe laboratorium biogazowe w Polsce wyposażone w ponad 220 reaktorów do prowadzenia fermentacji w technologii “batch culture”, sześć reaktorów do prowadzenia badań do prowadzenia badań w technologii ciągłej oraz 16 bioreaktorów (pojemność 50-1000 dm3) do przeprowadzenia symulacji kompostowania.

Jacekk Dach jest członkiem rad naukowych dwóch laboratoriów biogazowych: DBFZ w Lipsku – odpowiedzialnego za monitoring największego w Europie niemieckiego rynku biogazowego oraz Key Laboratory of Clean Production and Utilization of Renewable Energy, (CPURE) przy Ministerstwie Rolnictwa w Pekinie (ChRL) – odpowiedzialnego za monitoring największego na świecie, 40-milionowego rynku biogazowego.

ZWiK Sława

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława nagrodzono za inwestycję w kompleksową instalację przetwarzania osadów ściekowych. W ramach projektu wybudowano kompletny system energetyczny, bazujący na agregacie kogeneracyjnym zasilanym biogazem z oczyszczalni ścieków w Sławie wraz z układem ZKF (zamknięta komora fermentacyjna). Do ZKF kierowane są komunalne osady ściekowe wytwarzane na oczyszczalni ścieków w Sławie oraz inne osady pozyskane z terenu naszej gminy. W wyniku procesu fermentacji metanowej w warunkach beztlenowych, w zbiorniku ZKF powstaje gaz fermentacyjny – biogaz. Po oczyszczeniu wyprodukowany biogaz kierowany jest do jednostki kogeneracyjnej, gdzie w wyniku jego spalania powstaje energia elektryczna i cieplna, która wykorzystywana jest w całości na potrzeby oczyszczalni ścieków w Sławie. Inwestycja ta to nowoczesne rozwiązanie technologiczne pozwalające na uzyskanie podwójnego efektu: ekonomicznego w postaci znaczącego obniżenia kosztów energii elektrycznej i pozyskania ciepła wykorzystywanego w oczyszczalni oraz ekologicznego, który polega na uniknięciu emisji CO₂ i innych zanieczyszczeń, a również stabilizacji osadów ściekowych.

Fundacja CEMEX

Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” została nagrodzona za realizowane działania na rzecz ochrony klimatu, wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju, podejmowane m.in. w ramach programu „Future in Action”. Program ten koncentruje się na wyraźnym ograniczaniu bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 w działalności przedsiębiorstwa, a także na dostarczaniu zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań dla społeczeństwa.

Przyjete przez CEMEX cele i zobowiązania na lata 2030 i 2050 są zgodne z opracowanym przez inicjatywę Science-Based Targets scenariuszemem „Well Below 2°C Scenario” (wzrost globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza), co pomaga w sprostaniu wyzwaniom Porozumienia Paryskiego i spełnieniu założeń Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczących obniżenia temperatury na świecie o 1,5°C.

CEMEX dołączył również do kampanii ONZ „Race to Zero,” a od listopada 2021 roku jeste też członkiem-założycielem First Movers Coalition, inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego, mającej na celu utworzenie popytu rynkowego na rozwiązania o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2022
css.php
Copyright © 2024