W gronie Promotorów Czystej Energii

W gronie Promotorów Czystej Energii
19.10.2022, o godz. 0:28
czas czytania: około 3 minut
0

W czasie Gali kongresu Envicon 2022 r. nagrodzono zwycięzców w konkursu „Promotor Czystej Energii”. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii „Osobowość” prof. dr inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu , w kategorii „Inwestycja” Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława, a w kategorii „Kampania informacyjno-edukacyjna” Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tytuł Promotor Energetyki Odnawialnej redakcji miesięcznika „Czysta Energia” ustanowiony został w 2004 roku. Jego celem jest uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego i propagowania postaw mających wpływ na rozwój energetyki odnawialnej w skali ogólnokrajowej, a także osób i instytucji, które przyczyniły się do wdrożeń rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Jacek Dach

Profesor dr hab. inż. Jacek Dach to Specjalista w zakresie biologicznego przetwarzania odpadów, a kilkanaście lat swojej kariery naukowej poświęcił na popularyzację biogazu. Profesor jest kierownikiem Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pracownia zajmuje się badaniami dotyczącymi procesu fermentacji metanowej, kompostowania, technologiami dezodoryzacji i redukcji emisji gazowych oraz metodami zagospodarowania odpadów organicznych. Funkcjonuje tu obecnie największe laboratorium biogazowe w Polsce wyposażone w ponad 220 reaktorów do prowadzenia fermentacji w technologii “batch culture”, sześć reaktorów do prowadzenia badań do prowadzenia badań w technologii ciągłej oraz 16 bioreaktorów (pojemność 50-1000 dm3) do przeprowadzenia symulacji kompostowania.

Jacekk Dach jest członkiem rad naukowych dwóch laboratoriów biogazowych: DBFZ w Lipsku – odpowiedzialnego za monitoring największego w Europie niemieckiego rynku biogazowego oraz Key Laboratory of Clean Production and Utilization of Renewable Energy, (CPURE) przy Ministerstwie Rolnictwa w Pekinie (ChRL) – odpowiedzialnego za monitoring największego na świecie, 40-milionowego rynku biogazowego.

ZWiK Sława

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława nagrodzono za inwestycję w kompleksową instalację przetwarzania osadów ściekowych. W ramach projektu wybudowano kompletny system energetyczny, bazujący na agregacie kogeneracyjnym zasilanym biogazem z oczyszczalni ścieków w Sławie wraz z układem ZKF (zamknięta komora fermentacyjna). Do ZKF kierowane są komunalne osady ściekowe wytwarzane na oczyszczalni ścieków w Sławie oraz inne osady pozyskane z terenu naszej gminy. W wyniku procesu fermentacji metanowej w warunkach beztlenowych, w zbiorniku ZKF powstaje gaz fermentacyjny – biogaz. Po oczyszczeniu wyprodukowany biogaz kierowany jest do jednostki kogeneracyjnej, gdzie w wyniku jego spalania powstaje energia elektryczna i cieplna, która wykorzystywana jest w całości na potrzeby oczyszczalni ścieków w Sławie. Inwestycja ta to nowoczesne rozwiązanie technologiczne pozwalające na uzyskanie podwójnego efektu: ekonomicznego w postaci znaczącego obniżenia kosztów energii elektrycznej i pozyskania ciepła wykorzystywanego w oczyszczalni oraz ekologicznego, który polega na uniknięciu emisji CO₂ i innych zanieczyszczeń, a również stabilizacji osadów ściekowych.

Fundacja CEMEX

Fundacja CEMEX „Budujemy Przyszłość” została nagrodzona za realizowane działania na rzecz ochrony klimatu, wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju, podejmowane m.in. w ramach programu „Future in Action”. Program ten koncentruje się na wyraźnym ograniczaniu bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 w działalności przedsiębiorstwa, a także na dostarczaniu zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań dla społeczeństwa.

Przyjete przez CEMEX cele i zobowiązania na lata 2030 i 2050 są zgodne z opracowanym przez inicjatywę Science-Based Targets scenariuszemem „Well Below 2°C Scenario” (wzrost globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza), co pomaga w sprostaniu wyzwaniom Porozumienia Paryskiego i spełnieniu założeń Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczących obniżenia temperatury na świecie o 1,5°C.

CEMEX dołączył również do kampanii ONZ „Race to Zero,” a od listopada 2021 roku jeste też członkiem-założycielem First Movers Coalition, inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego, mającej na celu utworzenie popytu rynkowego na rozwiązania o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2022
css.php
Copyright © 2024