Po tym, jak w stolicy wprowadzono weekendowy rozkład jazdy, w mediach społecznościowych w poniedziałek rozpowszechniane są zdjęcia zatłoczonych autobusów. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka zapewnia PAP, że władze Warszawy monitorują sytuację, a w razie potrzeby uruchomią rezerwę pojazdów.

Publikowane na Twitterze zdjęcia zatłoczonych autobusów udostępnił m.in. były warszawski radny, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W swoich wpisach ocenił, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wprowadzając sobotni rozkład jazdy komunikacji miejskiej, “szuka oszczędności” w epidemii koronawirusa i “naraża warszawiaków na zarażenie”.

– Normalne kursowanie autobusów i tramwajów pozwoliłoby tym, którzy muszą pracować (np. personel szpitali) zachować zalecane odległości, zmniejszyłoby ryzyko zakażenia – podkreślił wiceminister. Jego zdaniem Trzaskowski “musi natychmiast przywrócić normalne kursowanie komunikacji”.

Jedno z tych zdjęć, który na Twitterze opublikował aktywista Grzegorz Gruchalski, udostępnił również wiceszef MSWiA Błażej Poboży, komentując je: “Bezmyślność władz Warszawy jest porażająca”.

Sobotni rozkład z dodatkowymi kursami obowiązuje od poniedziałku. Rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy Karolina Gałecka wyjaśniła PAP, że w stolicy odnotowano spadek udziału pasażerów w komunikacji miejskiej – do trzydziestu kilku procent na sto procent sprzed epidemii.

– Podejmując decyzję, nie opieramy się na informacjach niesprawdzonych, tylko na danych liczbowych, i analizach, które mamy – podkreśliła rzeczniczka ratusza.

Dopytywana o to, czy w sprawie większej liczby osób w autobusach do miasta napływają informacje ze strony warszawiaków, Gałecka odparła, że takich nie otrzymała. Zapewniła, że władze stolicy obserwują sytuację, a pracownicy w terenie zauważają puste autobusy i tramwaje.

Rzeczniczka ratusza wskazała także, że w rezerwie jest trzydzieści autobusów i zostaną uruchomione, gdy zajdzie taka potrzeba. – Na pewno nie będziemy dopuszczali do sytuacji, gdzie ludzie będą się tłoczyć w komunikacji miejskiej – powiedziała.

W związku ze stanem epidemii w kraju ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wprowadzają także inne polskie miasta, m.in. Łódź, Kraków, Gdańsk, Poznań, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Nie jeździsz? Zawieś bilet. Miasta umożliwiają zwrot biletów okresowych

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Prezydent Warszawy nie dorósł do rządzenia Stolicą w normalnych warunkach nie mówiąc o sytuacji kryzysowej. Wychowany na hejcie, drwiący z prawdziwych Polaków i wtłaczający mieszkańcom wrogie ideologie. Nich teraz uruchomi rezerwę komunikacyjną- tzn. tramwaj w jego ulubionych kolorach. Ilość zarażonych wirusem na Mazowszu i w Warszawie niestety rośnie.

Skomentuj