1 / 3

Samorządy próbują zwalczyć smog własnymi siłami. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach zaapelowała m. in. o nadanie specjalnych uprawnień strażnikom gminnym, którzy za zanieczyszczanie powietrza mogliby nakładać mandaty.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach (WRDS) zawnioskowała o przyspieszenie prac nad standaryzacją jakości paliw węglowych przeznaczonych do spalania w kotłach i piecach o mocy do 1 MW.

Poważny problem zdrowotny

Zaproponowano także jednoczesne całkowite wycofanie mułów i flotokoncentratów węglowych oraz węgla brunatnego z rynku paliw przeznaczonych do użytkowania w tego rodzaju kotłach i piecach.

Problem smogu nadal nie jest rozwiązany. – Tylko w ubiegłym roku odnotowaliśmy aż dodatkowych 16 tys. zgonów, właśnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Uśmiercenie ma w Polsce teraz rekordowy poziom, porównywalny z tym z początku lat 80. ubiegłego wieku – wyjaśnił prof. Paweł Buszman ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nowe normy jakości dla węgla przyjęte przez rząd

Instrumenty egzekucji

Nowym pomysłem WRDS w Katowicach na walkę o czyste powietrze jest nadanie strażnikom gminnym uprawnień, dzięki którym będą mogli egzekwować zapisy uchwały antysmogowej. A tych, którzy uparcie nie chcą dostosować się do nowych wymogów prawnych – karać mandatem karnym.

– Żeby walka ze smogiem mogła być faktycznie skuteczna i efektywna, strażnicy gminni muszą mieć instrumenty egzekucji. Niestety, jak na razie nie ma ku temu odpowiednich narzędzi prawnych. Bez zmian w tym względzie my możemy jedynie kierować sprawę do sądu, tam czeka ona na rozstrzygnięcie około pół roku – zaznaczył Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj