100 hybrydowych samochodów czeka w Lublinie zarówno na klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Pojazdy można wypożyczać na minuty, godziny i dni przez całą dobę.

Z usługi można skorzystać za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Panek.

Na przygotowanie się do jazdy mamy trzy bezpłatne minuty. Po tym czasie zostanie naliczona opłata w wysokości 0,50 zł za minutę i 0,65 zł za kilometr jazdy. Wypożyczenie samochodu na dobę kosztuje 90 zł do tego należy doliczyć koszt przejechanych kilometrów. Obowiązuje wtedy stawka 0,65 zł/km. Przykładowo samochodami można podróżować z Warszawy do Lublina i z Lublina do Warszawy, także w jedną stronę.

Hybrydy wyposażone są w 100-konne silniki i automatyczną skrzynię biegów. Posiadają  zaawansowane systemy bezpieczeństwa, kontrolę pasa ruchu, tempomat, kamerę cofania, zestaw głośnomówiący z systemem bluetooth i LED-owe światła z czujnikiem zmierzchu.

Jak informuje  Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, miasto od lat rozbudowuje transport miejski ukierunkowany na elektromobilność oraz niskoemisyjność. Zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata.

– Możliwość wypożyczenia hybrydowych samochodów na minuty to kolejne działania, po miejskim rowerze, czy elektrycznych autobusach, które potwierdzają naszą wysoką pozycję w Polsce. Wierzę, że z czasem na ulicach Lublina pojawią się także auta elektryczne, wymaga to jednak budowy sieci ładowarek i jeszcze większych zmian w świadomości mieszkańców – podkreśla prezydent.

Z kolei Maciej Panek, prezes firmy Panek, informuje, że Lublin to pierwsze po Warszawie miasto, gdzie udostępnione zostały samochody należące do tej firmy i pierwsze miasto, gdzie władze lokalne wsparły tę inicjatywę. Zaznacza też, ze dobrze rozwinięty CarSharing wpłynie na poprawę jakości powietrza i spowoduje, że ilość starych i używanych pojazdów, które emitują zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla, zmniejszy się. Wzrośnie także ilość miejsc parkingowych i poprawi przepustowość ulic.

– Do Lublina przyjechaliśmy ze 100 Toyotami Yaris o napędzie hybrydowym, które stanowią kompromis pomiędzy silnikiem spalinowym, a elektrycznym – mówi Maciej Panek.

Mieszkańcy mają do dyspozycji całodobową infolinię i mobilnych serwisantów, którzy dbają o czystość i stan techniczny samochodów.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj