1 / 4

W tym roku Malbork zazielenił się i ubarwił kwietnymi łąkami. W mieście pojawiły się też nowe nasadzenia. To inicjatywy związane z budżetem obywatelskim w mieście.

Z inicjatywy mieszkańców Malborka w ramach budżetu obywatelskiego 2021 powstały trzy pierwsze zielone przystanki.

Przystanki autobusowe na ul. Kotarbińskiego, na skrzyżowaniu ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a oraz przy dworcu PKP w Malborku już zostały ozdobione roślinami, które w przyszłości stworzą naturalne zielone ściany.

Na przystanku na ul. Kotarbińskiego posadzono do gruntu: jeżówki, trzcinniki, funkie, graby (zielona ściana), irgi i jałowce; na skrzyżowaniu ul. Kotarbińskiego z ul. de Gaulle’a posadzono do gruntu: funkie, trzcinniki, ostróżki i rdesty oraz ustawiono dwie donice, w których posadzone zostały: jałowce, berberysy, astry jesienne, macierzanki i hortensja bukietowa.

Trzeci przystanek zlokalizowany przy dworcu PKP został urządzony w następujący sposób: do wiaty przystankowej zostały zaprojektowane i zamontowane dwie podpory pod pnącza, natomiast wzdłuż ściany zostały ustawione trzy donice, w których posadzono: kiwi pstrolistne, bluszcz pospolity, clematis ‘Rubens’, hortensje bukietowe, jałowce, berberysy, astry jesienne oraz rudbekie.

Poza tym w 10 lokalizacjach Malborka pojawiły się kolorowe łąki kwietne, które cieszą nasze oczy barwami kwitnących roślin. Łąki stanowią nie tylko piękne i pachnące naturalne dywany, są również doskonałym miejscem do życia dla ok. 300 gatunków pożytecznych zwierząt – małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Dają także możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Czytaj więcej

Skomentuj