Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

W Poznaniu powstanie nowe schronisko dla zwierząt [WIZUALIZACJE]

W Poznaniu powstanie nowe schronisko dla zwierząt [WIZUALIZACJE]
jw
03.07.2019, o godz. 10:19
czas czytania: około 3 minut
0

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się budowa schroniska dla zwierząt w Poznaniu. Obiekt będzie w stanie pomieścić 250 psów i tyle samo kotów. Znajdą się tam nowoczesne i dobrze wyposażone wybiegi dla psów, sale treningowe oraz przestrzeń do organizacji imprez, pokazów i wykładów. Budowa potrwa dwa lata.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Budowa nowego schroniska pochłonie 38 mln zł. Pieniądze pochodzą w całości z budżetu miasta. Obecnie funkcjonujące schronisko – po przeprowadzce na ul. Kobylepole – zostanie zlikwidowane, a w jego miejscu powstaną budynki mieszkalne.

– Schronisko przy ul. Bukowskiej istnieje od 1964 r. Było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. W ciągu 50 lat bardzo się zmieniło, ale jak na dzisiejsze czasy jest anachroniczne i niedostosowane do obecnych standardów. Brakuje w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów. Już niedługo warunki życia zwierząt znacząco się poprawią. Cieszymy się, że ta ważna inwestycja przechodzi w fazę realizacji – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Obecnie w schronisku przebywa ok. 320 zwierząt – ok. 160 psów, ok. 150 kotów, 3 króliki
i jedna myszka. Liczba zwierząt codziennie się zmienia, ponieważ każdego dnia przyjeżdżają nowe, każdego dnia też są adoptowane lub odbierane przez swoich właścicieli.

Założenia projektu

Zgodnie z projektem, w nowym schronisku psy będą mieszkały w ogrzewanych pomieszczeniach z obszernymi wybiegami. Nie będą widziały siebie nawzajem, więc nie będą ciągle szczekać, gdy ktoś pojawi się w zasięgu ich wzroku. Z kolei koty nie będą musiały przebywać w klatkach, bo zamieszkają w szeregu małych kociarni. W nowym obiekcie znajdzie się również miejsce dla królików czy szczurów, których teraz nie ma gdzie trzymać.

Nowe miejsce oznacza również lepszą opiekę lekarską dla zwierząt. W schronisku znajdzie się większe i nowocześnie wyposażone zaplecze weterynaryjne. Wydzielone zostaną osobne strefy dla zwierząt chorych i zdrowych (obecnie nie ma na nie miejsca). Mniejsze zagęszczenie psów i kotów ograniczy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Oprócz tego, innowacyjny obiekt będzie odpowiadał na szereg potrzeb: – Schronisko ma być miejscem, do którego przychodzi się nie tylko, aby adoptować czworonogi czy poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. Nowo wybudowany obiekt stanie się prawdziwym centrum zwierząt. Będzie tam można skorzystać z usług specjalistów, np. lekarza weterynarii, psiego fryzjera czy trenera lub ciekawie spędzić czas ze swoim pupilem – wylicza Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych.

Zanim schronisko zostanie oddane do użytku, powstaną nowoczesne i ogólnodostępne wybiegi dla psów. Będą wyposażone w profesjonalną infrastrukturę, która pozwoli zapewnić zwierzętom szeroką gamę szkoleń (agility, nose work) i rozrywek. Przy wybiegach pojawią się dodatkowe atrakcje dla dzieci i pole grillowe. Dojechać do nich będzie można osobną drogą, biegnącą obok schroniska. Będzie tam też parking z odpowiednią liczbą miejsc.

Inspiracje z Europy Zachodniej

– To będzie najbardziej innowacyjne schronisko dla zwierząt w Polsce. Tworząc jego projekt, korzystaliśmy z wzorców stosowanych na zachodzie Europy – podkreśla Maciej Dźwig. –  Wiele lat czekaliśmy, żeby zrobić projekt o tak dużym znaczeniu społecznym dla Poznania – jego mieszkańców, a w szczególności „braci mniejszych” – i to się właśnie teraz realizuje – dodaje Przemysław Borek, prezes Pekabex Bet, wykonawcy. – Kontakt ze zwierzętami ubogaca nasze życie, wnosi w nie wiele radości. Porzucenie ich i skrzywdzenie jest jedną z najsmutniejszych przywar ludzkości, dlatego mam nadzieję, że nowe schronisko będzie dla nich lepszym, szczęśliwszym miejscem, a zaplanowane tam zajęcia edukacyjne dla mieszkańców będą wpływać na przyszłą poprawę ich losu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Bez kategorii
css.php
Copyright © 2024