Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Polska chce zapropnować międzynarodową inicjatywę dotyczącą offshore na Bałtyku

Polska chce zapropnować międzynarodową inicjatywę dotyczącą offshore na Bałtyku
PAP
03.09.2020, o godz. 12:51
czas czytania: około 2 minut
0

Polska chce budować przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, we współpracy z państwami bałtyckim i Komisją Europejską - powiedział minister klimatu Michał Kurtyka. We wrześniu mają spotkać się w tej sprawie ministrowie z kilku krajów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Chcemy być tym krajem, który będzie budował przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu (offshore). Stąd zaprosiłem na koniec września ministrów państw bałtyckich do tego, żebyśmy wspólnie z Komisją Europejską utworzyli taki sekretariat i wspólną inicjatywę zagospodarowania potencjału  Bałtyku – powiedział M. Kurtyka.

Przypomniał, że rozwój mocy wiatrowych na Bałtyku (do 2030 r. ich moc może sięgnąć ok. 8 GW) to jeden z kierunków transformacji polskiej energetyki. Inne elementy tej transformacji to m.in. uruchomienie energetyki jądrowej oraz dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii. Jak mówił, Polska to obecnie “najgorętszy rynek OZE w Europie”, zaś według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, między 2019 a 2024 r. wzrost mocy zainstalowanej w OZE wyniesie dalsze 65 proc.

– Już dzisiaj mamy 10 tys. MW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii, na 44 tys. MW zainstalowanej mocy ogółem. Jest bardzo duże zainteresowanie programami “Mój prąd” i “Czyste powietrze”. Idziemy w kierunku zwiększenia odnawialnego komponentu w naszym miksie energetycznym – informuje M. Kurtyka. – Mamy bardzo ambitny plan, aby w ciągu najbliższych 20 lat w Polsce zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, który będzie porównywalny swoją wielkością – jeżeli chodzi o moce zainstalowane – do obecnego systemu. Ten pociąg jest już w Polsce rozpędzony. Jedna na trzy megawatogodziny w polskim systemie elektroenergetycznym będzie już w 2030 r. pochodziła ze źródeł odnawialnych.

Przypomniał, że trwają także prace nad strategiami w zakresie biogazu.

– Chcielibyśmy, żeby znaczna część polskich gazociągów była dostosowana do transportu gazów zdekarbonizowanych w 2030 r. Pracujemy też nad strategią wodorową, gdzie jako hipotezę postawiliśmy sobie cel między 2 a 4 tys. MW elektrolizerów w 2030 r. – tłumaczył minister.

Przywołał także projekt stworzenia “autostrady wodorowej”, która połączyłaby północ Polski, gdzie gaz ten byłby generowany, z uprzemysłowionym południem Polski, które także byłoby beneficjentem zeroemisyjnego wodoru.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Bez kategorii
css.php
Copyright © 2023