Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało, że w rządowym programie Mieszkanie Plus priorytet będą miały osoby poszkodowane podczas żywiołów oraz wywłaszczone na cele publiczne.

O decyzji rządu poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Poszkodowanie przez żywioły i wywłaszczenie będą dwoma najważniejszymi kryteriami przyznawania lokali w programie Mieszkanie Plus.

– Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie z punktu widzenia obecnej sytuacji i działania niszczycielskiego żywiołu, który dotknął mieszkańców kilku województw naszego kraju. Mam nadzieję, że na terenach dotkniętych przez nawałnice we współpracy z samorządami i przedsiębiorcami uda się takie inwestycje wkrótce zrealizować – powiedział Tomasz Żuchowski.

W przypadku wywłaszczenia chodzi o osoby, które musiały opuścić swój dom ze względu na budowę np. drogi czy linii energetycznej w tym miejscu. Reprywatyzacja pod to kryterium nie podpada.

– Dzisiaj musimy czasami powiedzieć “Człowieku, budujemy drogę, musisz się wyprowadzić”. W takim przypadku proponujemy określoną kwotę pieniędzy odpowiadającą wartości nieruchomości i rekompensującą finansowo tę stratę – tłumaczył wiceminister MIB.

– W wielu przypadkach oznacza to jednak oferowanie pozornie znacznych środków finansowych, przy jednoczesnym pozbawieniu źródła utrzymania (np. gospodarstwa rolnego). W konsekwencji prowadzi to do tego, że osoby wywłaszczone, w dłużej perspektywie czasowej, mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowego standardu życia, a w przypadku zużycia otrzymanych środków finansowych – ze znalezieniem źródła utrzymania – wyjaśniał dalej decyzję rządu Żuchowski.

W takiej sytuacji nie tylko wypłacone zostanie odszkodowanie, ale państwo pomoże takiej osobie szybciej znaleźć mieszkanie, właśnie dzięki pierwszeństwu w programie Mieszkanie Plus.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Czytaj więcej

Skomentuj