Owady takie jak komary i kleszcze mogą uprzykrzać życie mieszkańcom miast korzystającym z terenów zieleni i ich czworonogom. Stąd działania zmierzające do zmniejszenia ich populacji. Na środę, 8 czerwca br. początek akcji odkleszczania i odkomarzania zapowiadają szczecińskie władze miejskie.

Pierwszy etap tegorocznego odkomarzania i odkleszczania Szczecina obejmie blisko 90 hektarów miasta i potrwa do 22 czerwca. Pracami objęte zostaną parki, skwery, zieleńce, kąpieliska, Cmentarz Centralny oraz pozostałe cmentarze komunalne.

Etap drugi zaplanowany jest wstępnie na sierpień. Wówczas prace obejmą te same miejsce. Rozpoczną się przy Wałach Chrobrego, ulicy Jana z Kolna i w Parku Żeromskiego.

Technika zamgławiania na gorąco

Odkomarzanie przeprowadzane jest w Szczecinie od 1994 roku, odbywa się co najmniej dwukrotnie w ciągu roku: w czerwcu i na przełomie lipca i sierpnia (dokładne terminy są wyznaczane w zależności od pojawienia się zmasowanego wylęgu komarów i przebiegu pogody). Akcję przeprowadza się techniką zamgławiania na gorąco. Środki chemiczne użyte przeciw komarom posiadają świadectwo rejestracji, wydane przez Ministra Zdrowia lub Ministra Rolnictwa, o dopuszczeniu do stosowania i jego nieszkodliwości dla ludzi. W tym roku zadanie wykonuje firma Pestokill z Brzegu. Koszt obu etapów to 23 tysiące złotych brutto.

 

Czytaj więcej

Skomentuj