500 tys. zł będzie kosztował innowacyjny system monitorowania jakości powietrza, który zostanie zainstalowany w Starogardzie Gdańskim. Dziś normy jakości powietrza przekraczane są tam przez 101 dni w roku.

System monitoringu zostanie przygotowany we współpracy z Politechniką Gdańską, której naukowcy zainstalują w całym mieście aparaturę mierzącą stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5.

Wkrótce władze miasta podpiszą z uczelnią umowę w tej sprawie. Od tego momentu zespół naukowców będzie miał dziewięć miesięcy na opracowanie rozwiązania monitorującego jakość powietrza w mieście. Otrzymają na to 500 tys. zł. Pieniądze pochodzą z programu “e-Pionier” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jeśli projekt się powiedzie, będzie mógł zostać przeniesiony także do innych miast. – Produkt oparty o rozwiązanie będzie mógł być wprowadzony w życie, jeśli znajdzie się inwestor, zainteresowany komercjalizacją – dodaje Rafał Krzemianowski z Excento, spółki Politechniki Gdańskiej realizującej projekt.

Normy jakości powietrza przekraczane są w Starogardzie Gdańskim przez 101 dni w roku. Dziś w mieście liczącym ponad 48 tys. zł funkcjonuje zaledwie jedna stacja monitorująca. Ta liczba ma się zwiększyć o kolejne 10 w ramach projektu, który zostanie zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

– Co godzinę będą pokazywały aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Wyniki będzie można sprawdzać na stronie internetowej lub za pomocą aplikacji mobilnej – wyjaśniał dla Radia Gdańsk Sebastian Brauer, naczelnik wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska.

Źródło: Radio Gdańsk

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj