Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sławomir Potapowicz skierował interpelację do prezydenta Warszawy o zawieszenie budżetu obywatelskiego i przeznaczenie pieniędzy na pomoc uchodźcom. – To nie jest dobry pomysł – odpowiedział we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

– W związku z realizacją zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy wynikającą z konfliktu zbrojnego na terytorium tego państwa zwracam się z prośbą o informację, czy rozważane jest przygotowanie i przedstawienie projektu o nieprzeprowadzaniu i zawieszeniu konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego oraz zawieszeniu w 2022 r. realizacji niektórych projektów ze środków budżetu obywatelskiego – napisał w interpelacji Sławomir Potapowicz.

Uzyskane w ten sposób środki miałby zostać przekazane na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Skuteczniejsze wykorzystanie środków?

Potapowicz w interpelacji podkreślił, że z powodu dotychczasowych doświadczeń z budżetem obywatelskim (coraz mniejsza partycypacja społeczna, słaba jakość merytoryczna zgłaszanych projektów), a przede wszystkim z konieczności udzielania pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie, takie rozwiązanie wydaje się w pełni zasadne i zrozumiałe. – Środki, które miałyby być przekazane na rzecz realizacji BO można wykorzystać znacznie skuteczniej i lepiej na rzecz osób rzeczywiście ich potrzebujących – zaznaczył.

W opinii prezydenta Warszawy to nie jest dobry pomysł

Pytany o to podczas wtorkowej konferencji prezydent Warszawy powiedział, że będzie o tym rozmawiał z radnymi. – To nie jest dobry pomysł. Uważam, że budżet partycypacyjny powinien zostać kontynuowany – podkreślił Trzaskowski. Z niego realizujemy wiele projektów, które są niesamowicie istotne dla mieszkańców – dodał.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o uchodźców, to są deklaracje rządu, że pieniądze będą wpływać na rachunek samorządu. – Liczę na to, ze akurat w tej kwestii rządzący dotrzymają słowa – podsumował. – Będziemy rozmawiali z radnymi, bo każdy pomysł trzeba omówić. Ja uważam, że budżet partycypacyjny powinien być kontynuowany – wskazał Trzaskowski.

Warszawski budżet obywatelski

Kwota przeznaczona na budżet obywatelski na rok 2023 wynosi 101 130 815 zł. Warszawiacy zgłosili ponad 1943 projektów, z tego 217 projektów o charakterze ogólnomiejskim i ponad 1726 pomysłów dotyczących dzielnic. Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji, która zakończy się 4 maja br. Od negatywnej oceny autorzy będą mogli się odwołać. Głosowanie odbędzie się między 15 a 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane.

Czytaj więcej

Skomentuj