Warszawski Kolektor Wiślany na finiszu

Warszawski Kolektor Wiślany na finiszu
R.G.
08.12.2023, o godz. 14:07
czas czytania: około 3 minut
0

Jak informują Wodociągi Warszawskie, wzdłuż Wisłostrady powstaje największy tranzytowo-retencyjny kolektor ściekowy w Warszawie. Instalacja ta pozwoli ograniczyć zjawisko podtopień w lewobrzeżnej części miasta. Realizacja inwestycji ma się zakończyć się w 2024 roku,

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Klimat się zmienia, często w naszym mieście zdarza się, że w ciągu kilku godzin może spaść tyle deszczu, ile normalnie pada przez cały miesiąc – zauważa Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. – Kolektor Wiślany będzie największy w Warszawie. W stolicy mamy wielką sieć kanalizacyjną, która liczy ponad 4400 kilometrów. Oczyszczalnie przyjmują i oczyszczają ponad pół miliona metrów sześciennych ścieków. Jednak w przypadku deszczy nawalnych nawet ta sieć nie jest w stanie wszystkiego złapać. Dlatego tak ważne jest budowanie zbiorników retencyjnych i wyłapywanie opadów. Chodzi o to, by nie tylko magazynować wodę, ale jak największą jej część wykorzystywać ponownie – podsumowuje prezydent Trzaskowski.

Odpowiedź na zmiany klimatu 

Kolektory retencyjne to odpowiedź miasta stołecznego Warszawy na negatywne skutki zmian klimatycznych. Miasto ma w ten sposób zyskać skuteczny system ochrony przez zalewaniem ulic i podtopieniami spowodowanymi nagłymi, intensywnymi deszczami.

Kolektory mają czasowo magazynować nadmiar wód opadowych i roztopowych, które po ustaniu opadu zostaną bezpiecznie skierowane do oczyszczalni ścieków. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli również ograniczyć uruchamianie się tzw. przelewów burzowych do Wisły.

–  Z prawie 800 milionów złotych, które inwestujemy w ten kolektor, część to środki pochodzące z Unii Europejskiej – podkreśla Renata Tomusiak, prezes Zarządu Wodociągów Warszawskich. – Jednak cały nasz plan dla retencji ścieków i wód opadowych to są miliardy złotych.

9 km długości i 50 tys. m sześc. pojemności 

Kolektor Wiślany, który powstaje wzdłuż Wisłostrady, będzie miał ponad 9 km długości i pojemność ok. 50 tys. m3, co jest porównywalne z pojemnością 13 basenów olimpijskich. Będzie to więc – jak zauważył prezydent – największy kolektor tranzytowo-retencyjny w stolicy. Budowa kolektora Wiślanego, to inwestycja o ogromnej skali – na zasadniczym odcinku jego średnica wewnętrzna ma 3,2 m. Biorąc pod uwagę parametry, to największy budowany tego typu rurociąg w tej części Europy.

Terminy i wykonawcy 

Realizacja inwestycji rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. Na obecnym etapie zakończono już budowę samego kolektora.

Do wykonania zostały jeszcze m.in. instalacje technologiczne, budowa pompowni i komór połączeniowych. Zakończenie prac przewidziano na przełom I i II połowy przyszłego roku.

Wykonawcą jednego z etapów inwestycji była Inżynieria Rzeszów, pozostałe dwa realizuje firma Budimex.

Lindego Bis i Mokotowskiego Bis

Poza budową Kolektora Wiślanego, Wodociągi Warszawskie realizują również dwie podobne inwestycje – kolektory Warszawski Kolektor Wiślany na finiszu i Mokotowskiego Bis. Te zadania są również na zaawansowanym etapie realizacji i powinny zakończyć się w 2024 r.

Razem z oddanym w 2020 r. zbiornikiem retencyjnym na terenie Zakładu „Czajka” wszystkie trzy nowe kolektory zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m³.

3 mld zł na inwestycje

Powyższe inwestycje to również część większego, realizowanego od lat programu inwestycyjnego związanego z rozwojem i modernizacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Program ma być odpowiedzią na potrzeby rozwijającej się stolicy i dynamiczne zmiany klimatu.

Dodajmy, że tylko w ostatnich czterech latach, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeznaczyło na tego rodzaju inwestycje ponad 3 mld złotych.

KolektorWiślany

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024