Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawskie osiedle Muranów Południowy do rejestru zabytków

Warszawskie osiedle Muranów Południowy do rejestru zabytków
R.G./PAP
29.06.2023, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

Mazowiecki wojewódzki Konserwator zabytków rozpoczął postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków osiedla Muranów Południowy w Warszawie. To odpowiedź na liczne wnioski miejscowych organizacji społecznych i osób prywatnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Wszcząłem z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego układu urbanistycznego i zespołu budowlanego osiedla Muranów Południowy – wyjaśnia mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Oddolna społeczna inicjatywa

O wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków wnioskowały organizacje i liczne osoby prywatne. W efekcie, prof. Jakub Lewicki uznał, że jest to bardzo inicjatywa, a osiedle zasługuje na wszczęcie postępowania o wpis do rejestru.

– Złożone przez społeczników dokumenty, w tym przez fundację “Jeden Muranów”, nie były kompletne, dlatego też postępowanie zostało wszczęte przez organ z urzędu – mówi prof. Jakub Lewicki. – Do momentu wszczęcia postępowania dokumenty nie zostały uzupełnione. MWKZ chciałby chronić zabytki Muranowa, dlatego też organ zwrócił się wcześniej z pisemnym zapytaniem do wszystkich wnioskodawców o wskazanie zagrożeń dla tego terenu.

Obecny status osiedla 

Obecnie Muranów znajduje się w gminnej ewidencji zabytków co oznacza, że większe prace remontowe i budowlane (działania w obrębie zabytku w oparciu o zapisy ustawy prawo budowlane) i tak muszą uzyskać wcześniej zgodę konserwatora zabytków.

– Do czasu zakończenia procedury wpisu do rejestru osiedle będzie pod tak zwaną ochroną tymczasową, czyli nie będzie możliwości uzgadniania żadnych prowadzonych na tym terenie prac – informuje konserwator. – W przypadku wpisu zespołu budowlanego Muranowa, a więc dokonania wpisu obszarowego chronione byłyby wskazane przestrzenie między budynkami, tj. rozplanowanie określonych placów i ulic, wielkości placów, a także gabaryty, skala budynków.

Działania konserwatora 

Już wcześniej MWKZ wystąpił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o specjalistyczną opinię określającą najbardziej właściwą formę ochrony osiedla Muranów Południowy. Konserwator zaznaczył też, że postępowanie określi zakres ochrony tego terenu.

Zespół Bohdana Lacherta 

Osiedle Muranów Dolny zostało zaprojektowane w 1948 r. przez architekta Bohdana Lacherta wraz z zespołem i zrealizowane w latach 1949 – 1956. Obszar nowo projektowanego osiedla obejmował 57 ha i miał w pełni zaspokoić potrzeby życiowe przyszłych lokatorów. Na jego terenie miały się znajdować trzy szkoły, osiem przedszkoli, pięć żłobków, jedna przychodnia i siedemdziesiąt osiem lokali handlowo-usługowych.

Pomnik zniszczonej dzielnicy

– Budowane na gruzach getta osiedle miało w zamyśle architekta stanowić pomnik przedwojennej dzielnicy skazanej na zagładę i jednocześnie stać się symbolem jej odrodzenia i – w związku z tym – zwycięstwa – podkreśla prof. Jakub Lewicki. – W ówczesnej narracji społecznej podkreślano symbolikę aktu budowania w miejscu, gdzie kilka lat wcześniej – podczas likwidacji getta – burzono całe kwartały zabudowy i tworzono nowe życie na dawnych gruzach. Symbolika nie ograniczała się do samego procesu budowania nowego na starym. Nowe budynki były wznoszone z pustaków ze zmielonego miejscowego gruzu i betonu, a więc stare budynki odrodziły się nie tylko w sposób symboliczny, ale również materialny – podsumowuje konserwator.

Modernistyczne założenie urbanistyczne 

W swoim założeniu osiedle zaprojektowano jako modernistyczne. Zyskało jednak typowe dla obowiązującego w tamtym okresie socrealizmu elementy takie jak podcienia, łuki triumfalne, kolumny i półkolumny.

Jak wyjaśnia prof. Lewicki, modernistyczny duch założenia uwzględniony jednak został przy projektowaniu rozmieszczenia poszczególnych domów, w którym uwzględniono aspekt ludzkiej skali i wprowadzeniu terenów zielonych. Od pozostałych osiedlowych realizacji tamtego okresu (Mariensztat, Młynów, Mirów, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa) Muranów różnił się także wprowadzoną małą architekturą: zewnętrznymi schodami, tarasami, fontannami, którym sprzyjała również forma pagórkowatych gruzowisk

Dodajmy, że teren Muranowa Południowego nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan ten jest w trakcie uzgodnień.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2023