PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Wbito pierwszą łopatę przy katowickim Stragańcu

Wbito pierwszą łopatę przy katowickim Stragańcu
R.G.
22.10.2022, o godz. 12:54
czas czytania: około 3 minut
0

W najbliższych dniach rozpoczną się prace rewitalizacyjne na obszarze zlokalizowanym przy stawie Starganiec w Katowicach. Powstanie tam m.in. kąpielisko z zagospodarowaną plażą, boiska i ścieżki dla spacerowiczów. Inwestycja o wartości 6,8 mln zł zostanie ukończona latem przyszłego roku. 21 października br., prezydent Katowic dr Marcin Krupa, burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, a także zaproszeni goście, wbili nad Stragańcem symboliczną, pierwszą łopatę inaugurującą rozpoczęcie realizacji inwestycji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Symboliczne wbicie łopaty zaczyna duży proces inwestycyjny na Stargańcu – wyjaśniał dr Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Miejsce to będzie sprzyjało rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Cieszę, się że ten moment w końcu nastąpił, bo wiem jak bardzo mieszkańcom zależało na tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w trakcie przyszłorocznych wakacji będziemy mogli cieszyć się z efektów tej metamorfozy.

– Leżący przy granicy z Katowicami „Starganiec” jest obszarem o bardzo dużym potencjale. – podkreślał Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. – Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem. Będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody.

Dodajmy, że niegdyś w miejscu tym funkcjonował ośrodek wodno-rekreacyjny należący do Huty Baildon.

Kąpielisko, plaża i pomost

Dzięki rewitalizacji przestrzeń zyskać ma na estetyce. Oferować ma również nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Główną atrakcją tej przestrzeni będzie staw dostosowany do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaną plażą oraz pomostem z częścią pływającą. Miłośnicy sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pozbawiony barier architektonicznych.

Zgodnie z założeniem projektantów, nowa infrastruktura ma w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew.

– Modernizacja Stargańca to inwestycja o szerokim zakresie, która obejmuje teren o powierzchni 16 hektarów – informuje Wojciech Żuradzki, dyrektor ds. organizacji budów GEOSOLID Sp. z o.o. – Nasze prace dotyczyć będą m.in. stworzenia kąpieliska i zagospodarowania plaży, jak również miejsca do uprawiania sportu. W najbliższych dniach nasi pracownicy rozpoczną tę realizację, którą chcemy zakończyć w maksymalnie 36 tygodni.

Gastronomia, mała architektura i nasadzenia

Przestrzeń wokół stawu wypełnią także altany, leżaki miejskie i ławki, a przyroda zyska, nasadzone tu, nowe rośliny czyli niemal 30 różnych gatunków drzew i bylin, m.in. jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”  oraz budki dla owadów zapylających.

Zakres prac obejmuje także powstanie strefy małej gastronomii, w ktorej będą mogły pojawiać się foodtrucki. Teren zostanie też wyposażony w energooszczędne lampy solarne LED, a parking przy ulicy Owsianej zyska nową nawierzchnię.

– Obszar wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, w których, dzięki  miejskim inwestycjom powstaną nowe, zielone przestrzenie. Tu prace ruszą lada dzień, ale  równocześnie realizujemy postępowanie przetargowe, by wyłonić wykonawców, którzy zrealizują 4 nowe parki na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej – dodaje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024