1 / 2

W najbliższych dniach rozpoczną się prace rewitalizacyjne na obszarze zlokalizowanym przy stawie Starganiec w Katowicach. Powstanie tam m.in. kąpielisko z zagospodarowaną plażą, boiska i ścieżki dla spacerowiczów. Inwestycja o wartości 6,8 mln zł zostanie ukończona latem przyszłego roku. 21 października br., prezydent Katowic dr Marcin Krupa, burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula, a także zaproszeni goście, wbili nad Stragańcem symboliczną, pierwszą łopatę inaugurującą rozpoczęcie realizacji inwestycji.

– Symboliczne wbicie łopaty zaczyna duży proces inwestycyjny na Stargańcu – wyjaśniał dr Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Miejsce to będzie sprzyjało rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi. Cieszę, się że ten moment w końcu nastąpił, bo wiem jak bardzo mieszkańcom zależało na tej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w trakcie przyszłorocznych wakacji będziemy mogli cieszyć się z efektów tej metamorfozy.

– Leżący przy granicy z Katowicami „Starganiec” jest obszarem o bardzo dużym potencjale. – podkreślał Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. – Mimo faktu, że dawno tu nie inwestowano, mieszkańcy naszych miast wiosną i latem nadal chętnie odwiedzają to miejsce. Świadczy to o jego uroku i walorach. Gdy tylko podaliśmy publicznie informację, że Starganiec zostanie zrewitalizowany, przez internet natychmiast przeszła fala entuzjazmu i pozytywnych komentarzy. Wielu naszych mieszkańców zna to miejsce od dziecka. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac będzie ono tętniło życiem. Będzie się tu można zrelaksować, przyjść odpocząć z rodziną i poprzebywać na łonie przyrody.

Dodajmy, że niegdyś w miejscu tym funkcjonował ośrodek wodno-rekreacyjny należący do Huty Baildon.

Kąpielisko, plaża i pomost

Dzięki rewitalizacji przestrzeń zyskać ma na estetyce. Oferować ma również nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Główną atrakcją tej przestrzeni będzie staw dostosowany do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaną plażą oraz pomostem z częścią pływającą. Miłośnicy sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pozbawiony barier architektonicznych.

Zgodnie z założeniem projektantów, nowa infrastruktura ma w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew.

– Modernizacja Stargańca to inwestycja o szerokim zakresie, która obejmuje teren o powierzchni 16 hektarów – informuje Wojciech Żuradzki, dyrektor ds. organizacji budów GEOSOLID Sp. z o.o. – Nasze prace dotyczyć będą m.in. stworzenia kąpieliska i zagospodarowania plaży, jak również miejsca do uprawiania sportu. W najbliższych dniach nasi pracownicy rozpoczną tę realizację, którą chcemy zakończyć w maksymalnie 36 tygodni.

Gastronomia, mała architektura i nasadzenia

Przestrzeń wokół stawu wypełnią także altany, leżaki miejskie i ławki, a przyroda zyska, nasadzone tu, nowe rośliny czyli niemal 30 różnych gatunków drzew i bylin, m.in. jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”  oraz budki dla owadów zapylających.

Zakres prac obejmuje także powstanie strefy małej gastronomii, w ktorej będą mogły pojawiać się foodtrucki. Teren zostanie też wyposażony w energooszczędne lampy solarne LED, a parking przy ulicy Owsianej zyska nową nawierzchnię.

– Obszar wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, w których, dzięki  miejskim inwestycjom powstaną nowe, zielone przestrzenie. Tu prace ruszą lada dzień, ale  równocześnie realizujemy postępowanie przetargowe, by wyłonić wykonawców, którzy zrealizują 4 nowe parki na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej – dodaje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj