Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Wiceminister klimatu: Przez inwestycje w OZE rozwinęliśmy energetykę prosumencką

Wiceminister klimatu: Przez inwestycje w OZE rozwinęliśmy energetykę prosumencką
MŁ/PAP
09.03.2023, o godz. 10:23
czas czytania: około 2 minut
0

Poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) rozwinęliśmy w kraju energetykę prosumencką – mówił w środę podczas targów ENEX wiceminister klimatu Piotr Dziadzio. Dodał, że w transformacji energetycznej kluczowe jest mądre zarządzenie zasobami i środowiskiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W środę w Kielcach rozpoczęły się targi odnawialnych źródeł energii ENEX. Udział w wydarzeniu bierze ponad 200 firm z 13 krajów, które prezentują najnowsze rozwiązania w zakresie magazynowania i pozyskiwania energii z OZE.

Transformacja energetyczna

„Transformacja energetyczna to wyzwanie, aby efektywnie, mądrze zarządzać zasobami naszego kraju, ale też, by w sposób zrównoważony zarządzać środowiskiem” – powiedział w środę w Kielcach podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska, główny geolog kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio.

„Poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii rozwinęliśmy energetykę prosumencką, na dziś jest to około 1,2 mln prosumentów. W ciągu ostatnich siedmiu lat w Polsce powstały instalacje OZE, generujące moc na poziomie 22 gigawatów. Spodziewamy się, że do 2025 roku możemy osiągnąć moc na poziomie 28 gigawatów. Spodziewamy się również i to próbujemy uwzględnić w polityce energetycznej, że do 2050 roku tej zainstalowanej mocy w energetyce odnawialnej może być nawet 50 gigawatów” – dodał wiceminister klimatu.

Rząd wspiera OZE

Podkreślał, że programy związane z odnawialnymi źródłami energii będą nadal wspierane przez rząd. „Jeśli chodzi program Mój Prąd to dotychczas są to inwestycje na poziomie 1,9 mld zł. Na Czyste Powietrze i zadania proekologiczne z tym związane przeznaczyliśmy 4,6 mld zł. Natomiast alokacja środków na ten program jest znacznie większa i do 2028 roku zaplanowano na ten cel 100 mld zł” – dodał.

Targi Enex

W Targach Kielce swoje usługi i produkty prezentuje 245 firm oferujących najnowsze energooszczędne i ekologiczne technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Podczas targów Enex po raz pierwszy w Polsce, brytyjskie przedsiębiorstwo Rolls-Royce SMR zaprezentuje technologię budowy małych elektrowni produkujących wodór. Wdrażanie tej technologii będzie możliwe dzięki współpracy ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową INDUSTRIA. Poza tym uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych konferencjach oraz poznać ofertę najnowszych samochodów elektrycznych i wodorowych.

Jednocześnie w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczęły się Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. To spotkanie przedsiębiorstw branży komunalnej poświęcone zagadnieniom związanym z racjonalnym gospodarowaniem odpadami oraz szeroko pojętą ochroną środowiska i klimatu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024